پترون- خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد، قیمت جهانی نفت روز دوشنبه بالا رفت و افزایش قابل ملاحظه آن در آخرین روز کاری هفته گذشته ادامه پیدا کرد. قطع تولید نفت برخی نقاط و امیدواری به تصویب طرح فریز نفتی به افزایش قیمت جهانی نفت کمک کرد.

تحلیلگران پیش بینی می کنند تقاضای جهانی نفت می تواند افزایش یابد و به ایجاد تعادل در بازار که از اواسط سال ۲۰۱۴ از مازاد چشمگیر عرضه رنج می برد، کمک کند، لیکن آمار ضعیف اقتصادی آسیا بر بازارها فشار می آورد.
قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل آتی در نخستین معامله های روز دوشنبه به بیش از ۴۰ دلار در هر بشکه رسید اما دوباره در ساعت ۰۱:۴۷ بامداد به وقت گرینویچ به سطح ۳۹ دلار و ۸۱ سنت برگشت اما همچنان ۹ سنت از قیمت پایان روز جمعه گذشته بیشتر است.
قیمت نفت برنت دریای شمال نیز در ساعت یاد شده با ۹ سنت افزایش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به ۴۲ دلار و سه سنت رسید.
شرکت های نفتی آمریکا هفته گذشته برای سومین هفته متوالی، تعداد دکل های حفاری خود را کاهش دادند به طوری که تعداد آنها به کمترین سطح از نوامبر ۲۰۰۹ (آبان ۸۶) رسید. تعداد این دکل ها در هفته منتهی به هشت آوریل (جمعه ۲۰ فروردین)، با کاهش هشت دستگاه به ۳۵۴ دستگاه رسید.
قطع شدن تولید نفت در دریای شمال و غرب آفریقا و امید به اینکه نشست ۱۷ آوریل (یکشنبه ۲۹ فروردین) اوپک و روسیه منجر به مهار مازاد عرضه در بازار جهانی نفت شود، نیز به بالا رفتن قیمت نفت در روز جاری کمک کرد.
کارشناسان تخمین می زنند هم اکنون دستکم روزانه یک میلیون بشکه نفت مازاد بر تقاضا تولید می شود.
تحلیلگران شرکت برنستین آمریکا روز دوشنبه پیش بینی کردند تقاضای نفت در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ با نرخ میانگین سالانه ۱.۴ درصد افزایش پیدا کند. این نرخ در دهه گذشته ۱.۱ درصد بود.
آژانس بین المللی انرژی نیز پیش بینی کرده است، رشد تقاضای نفت در پنج سال آینده ۱.۳ درصد باشد. منبع (+)