پترون- محمد حسین مقیمی روز یکشنبه در حاشیه برگزاری همایش آموزشی توجیهی دست اندرکاران انتخابات سه استان ایلام، کرمانشاه و کردستان در سنندج در جمع خبرنگاران افزود: انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی هفتم اسفند در ۲۰۷ حوزه انتخابیه در سطح کشور برگزار شد که ۲۲۱ نفر به مجلس راه یافتند و ۶۹ نفر باقی مانده باید در مرحله دوم انتخاب شوند.
او با اعلام اینکه مرحله دوم انتخابات در ۲۱ استان برگزار می شود گفت: افرادی که در مرحله اول انتخابات مجلس شورای اسلامی در هر حوزه ای که رای داده اند در مرحله دوم هم باید در همان حوزه رای دهند و افرادی که در مرحله اول اصلا رای نداده اند هر جا که تمایل داشتند می توانند رای دهند.
قائم مقام وزیر کشور در امور سیاسی در ادامه با قدردانی از حضور پرشور مردم در انتخابات هفتم اسفند گفت: حضور مردم همیشه در انتخابات شرط اصلی است و در دور اول مردم حضور بسیار خوب و چشمگیری داشتند که در دور دوم هم ان شا الله شاهد حضور چشمگیر خواهیم بود.
مقیمی در مورد برگزاری الکترونیکی مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز با اعلام اینکه از مجموع ۲۴ فرآیند در برگزاری انتخابات ۲۲ مرحله آن به صورت الکترونیکی انجام می شود گفت: تنها دو مرحله اصلی شامل رای گیری و شمارش آرا به صورت دستی انجام می شود که از نظر وزارت کشور تمهیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای انجام الکترونیکی این دو مرحله نیز انجام شده و وزارت کشور این آمادگی را دارد اما شورای نگهبان ایراداتی به نرم افزار داشتند و در نهایت این دو مرحله نهایی به صورت دستی انجام می شود.
وی در مورد میزان تعامل و هماهنگی وزارت کشور و شورای نگهبان در جریان برگزاری انتخابات ۷ اسفند نیز گفت: بیشترین میزان تعامل و همکاری را با شورای نگهبان داشتیم و سعی کردیم کارها را براساس تعامل و مذاکره و گفت و گو پیش ببریم.
او ادامه داد: در این ارتباط نیز چندین جلسه را برگزار کردیم و به استانداران و فرمانداران و برگزار کنندگان نیز اعلام کردیم که با هیات های نظارت تعامل و همکاری صمیمانه تری با حفظ وظایف و اختیارات خود داشته باشند.
وی اظهار کرد: قانون برای ما وظایفی تعیین کرده است که به آن عمل کردیم و در فضای بسیار خوبی این تعامل ها برقرار شد و توانستیم برای هر دو انتخابات در مرحله اول یک هیات اجرایی بگذاریم و هشت معتمدی که برای مجلس خبرگان رهبری تعیین شد همان افراد را هم برای مجلس شورای اسلامی معرفی کردیم که این مصداق تعامل خوب وزارت کشور و شورای نگهبان است.
رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در ارتباط با افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز گفت: طبق قانون اساسی هر ۱۰ سال یکبار باتوجه به جمعیتی که اضافه می شود تعداد نمایندگان باید اضافه شود که وزارت کشور پیشنهاد خود را به مجلس داده و باید نمایندگان آن را تصویب کنند.
مقیمی با بیان اینکه چون این تصمیم برای کل کشور است مجلس نتوانسته تاکنون تصمیم نهایی خود را بگیرد که امیدواریم در اوایل مجلس دهم نمایندگان به این موضوع بپردازند و در مورد آن تصمیم بگیرند.
همایش یک روزه آموزشی توجیهی با حضور دست اندرکاران انتخابات استان های ایلام، کرمانشاه و کردستان از صبح امروز یکشنبه در سالن آموزش و پژوهش استانداری کردستان در سنندج برگزار شد.

منبع (+)