پترون- رهبر انقلاب در سخنان نوروزی خود تاکید کردند: مسئله‌ای که در «اقدام و عمل» باید مورد توجّه قرار بگیرد، زنده کردن تولید داخلی است، آن‌طوری که به من گزارش کرده‌اند، امروز حدود شصت درصد از امکانات تولید ما معطّل و تعطیل است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنان نوروزی خود در حرم مطهر رضوی به بیان مهم‌ترین مسائل اقتصادی، اقتصاد مقاومتی و تبیین رویکرد «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» در چندین محور پرداختند.

«مرکز گفتمان انقلاب اسلامی»، با نظر به ضرورت بیش از پیش گفتمان‌سازی اصولی و بنیادین شعار سال ۱۳۹۵ موسوم به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و نیز اهتمام به ایجاد دغدغه و متعاقباً باور عمومی جامعه نسبت به اهمیّت راهبردی این شعار، اقدام به استخراج ساختارمند مطالبات و انتظارات رهبر فرزانۀ انقلاب از آحاد مردم اعم از جوانان، مسئولین قوای سه‎گانه، افراد سیاسی و اقتصادی و نیز متولّیان فرهنگی کشور پرداخته است که در ادامه می‌آید:

۱-تجزیه و تحلیل و تفکر بر روی تحلیل مقام معظم رهبری از علت انتخاب شعار اقتصادی برای سال ۹۵

مخاطب: جوانان

علّت اینکه [شعار] امسال را هم شعار اقتصادی انتخاب کردیم، یک تحلیل و یک نگاه به مجموعه‌ی مسائل کشور است…این تحلیل را من عرض می‎کنم و مایلم جوانان عزیز ما آن‎چه را می‌شنوند، پیش خودشان تجزیه و تحلیل کنند و بر روی آن فکر کنند.

۲-لزوم توجه به همدلی و همزبانی ملت و دولت و نقدها و راهنمایی ها

مخاطب: آحاد مردم

وقتی می‎گوییم آمریکا دشمن است، یک عدّه‌ای منزعج می‎شوند که چرا می‎گویید دشمن؟ دشمن است؛ این‎ها دشمنی است. این‌هم یک واقعیت.[۱] توجّه کنید، فراموش نکنید که ما گفته‌ایم ملّت و دولت باید همدل و هم‌زبان باشند؛ این را یادتان نرود. همه باید کار کنند و به دولت باید کمک کنند. اگر راهنمایی‌ای هم دارند، راهنمایی را به دولت بکنند. باید به دولت کمک کنند.

۳-ایستادگی در مقابل مشکلات تحریم ها از طریق اقدام و عمل برای اقتصاد مقاومتی

مخاطب: آحاد مردم

یک دوراهی دیگری وجود دارد: یا بایستی مشکلات تحریم را تحمّل کنیم یا ایستادگی کنیم به‌وسیله‌ی اقتصاد مقاومتی.[۲] خیلی خب، آمادگی شما خوب است، منتها برای اقتصاد مقاومتی، صِرف آمادگی کافی نیست؛ ما گفتیم «اقدام و عمل».

۴- شناسایی و تمرکز بر فعالیت ها و زنجیره های اقتصادی مزیت دار و  تعیین نقشه راه اقتصاد

مخاطب: مسئولین دولتی

[مطلب] اوّل [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی اینکه]  مسئولین محترم دولتی باید فعّالیت ها و زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار کشور را شناسایی کنند و بر آن ها متمرکز بشوند؛ بعضی از فعّالیت های اقتصادی در کشور اولویت دارد، اهمّیت دارد، مثل مادر می‎ماند و از آن، باب های متعدّد اقتصادی و تولیدی گشوده می شود؛ روی آن‎ها بایست تمرکز کنند؛ آن ها را باید شناسایی کنند و نقشه‌ی راه را مشخّص کنند و تکلیف همه را معلوم بکنند.

۵- احیا و زنده کردن تولید داخلی، در راستای تحقق شعار سال

مخاطب: مسئولین دولتی

دوّمین مسئله در این «اقدام و عمل» ای که ما گفتیم باید مورد توجّه قرار بگیرد، زنده کردن تولید داخلی است. آن‌طوری که به من گزارش کرده‌اند، امروز حدود شصت درصد از امکانات تولید ما معطّل است، تعطیل است؛ بعضی‌ها به کمتر از ظرفیت کار می‎کند، بعضی‌ها کار نمی‎کند؛ بایستی ما تولید را زنده کنیم، تولید را احیاء کنیم.

۶- شنیدن پیشنهادهای منتقدین در رابطه با احیاء تولید داخلی

مخاطب: مسئولین دولتی

[زنده کردن تولید داخلی]، راه دارد؛ این راه را خیلی از اقتصاددان‌های متعهّد بلدند. من به مسئولین محترم دولتی مکرّر گفته‌ام این منتقدینی را که هستند بخواهید، حرف‎هایشان را بشنوید؛ گاهی پیشنهادهای خوبی دارند؛ می‎توان تولید را احیاء کرد و در کشور به حرکت درآورد.

۷- جلوگیری از تضعیف قدرت تولید داخلی توسط واردات و تجارت خارجی

مخاطب: مسئولین دولتی

کار سوّم [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]  اینکه ما بالاخره تجارت خارجی داریم، واردات داریم، به یک چیزهایی احتیاج داریم که از خارج وارد کنیم، مجبوریم این‎ها را بخریم، اشکالی هم ندارد، لکن توجّه کنیم که این خریدهای ما، قدرت تولید داخلی ما را تضعیف نکند… این‎که ما همه‌چیز را از خارج وارد کنیم و نگاه نکنیم که این خرید ما، این واردات ما چه بلایی سر تولید داخلی می‌آورد خطا است؛ پس بنابراین در خریدها کاری کنیم که تولید داخلی تضعیف نشود.

۸– سرمایه گذاری بخشی از قیمت خرید هواپیما در صنایع داخلی هواپیما

مخاطب: مسئولین دولتی

ما می‎خواهیم مثلاً هواپیما وارد بکنیم یا خریداری بکنیم؛ به ما گفته می‎شود – خود مسئولین دولتی می‎گویند – که اگر چنان‎چه فلان درصد از این قیمت را ما در صنایع داخلی هواپیما سرمایه‌گذاری کنیم، بیشتر از آن‎که از خارج بخریم استفاده خواهیم کرد و تولید داخلی هم رشد پیدا می‎کند.

۹-مدیریت منابع مالی وارد شده از بانکهای خارجی به کشور با اولویت ستفاده در تولید و دوری از اسراف و هزینه در خریدهای بی مورد

مخاطب: مسئولین دولتی

چهارم [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛ ما پول‎هایی داریم در خارج از کشور؛ [مثلاً] نفت فروخته‌ایم، پولش را به ما نداده‌اند… وقتی‌که این پول‎های موجود ما در خارج که حالا هر چند ده میلیاردی که هست برگشت، در مصارفی به کار نرود که این پول هدر بشود. این پولی است که وارد کشور می‎شود، کشور نیاز دارد و در درجه‌ی اوّل مثلاً تولید است؛ مواظب باشند این پولی که وارد می‎شود، هدر نرود، از بین نرود، صَرف خریدهای بی‌مورد، صَرف کارهای بی‌جا، صرف اسراف‎ها نشود؛ یعنی مدیریت منابع مالی‌ای که از بانک‌ها و مراکز خارجی به کشور وارد می‎شود.

۱۰-دانش بنیان کردن بخشهای حسّاس و مهم اقتصاد کشور مثل بخش نفت و گاز و تولید موتور اعم از خودرو، هواپیما، قطار وکشتی

مخاطب: مسئولین دولتی

مسئله‌ی پنجم[در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛ بخش‎هایی در اقتصاد ما وجود دارد که مهم و دارای اهمّیت است؛ مثلاً بخش نفت و گاز یا بخش تولید موتور که برای خودرو، برای هواپیما، برای قطار، برای کشتی مورد استفاده است، این بخش‎های حسّاس و مهم، دانش‌بنیان بشود. این‎که ما می‎گوییم اقتصاد دانش‌بنیان [این است]… همین الان در کشور ما بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی‌ای وجود دارند که کارهایی که آن‎ها انجام می‎دهند و تولید می‎کنند، یا از مشابه خارجی‌اش بهتر است یا برابر آن‎ها است؛ همین الان داریم؛ خب این‎ها را باید تقویت کرد. پس بنابراین دانش‌بنیان شدنِ بخش‎های مهمّ اقتصاد داخلی، یکی از کارهایی است که در اقتصاد مقاومتی شرط است و بایستی انجام بگیرد.

۱۱-بهره برداری و احیاء بخش های اقتصادی که نظام قبلا روی آنها سرمایه گذاری کرده است؛ همانند نیروگاه سازی و پتروشیمی

مخاطب: مسئولین دولتی

ششم [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛ ما در گذشته روی بعضی از بخش‎ها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ از آن‎ها بهره‌برداری بشود و استفاده بشود. ما در زمینه‌ی نیروگاه‌سازی در کشور سرمایه‌گذاری خوبی کردیم؛ در زمینه‌ی پتروشیمی سرمایه‌گذاری خوبی کردیم. امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد، کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما می‎سازیم احتیاج دارند. ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم، یا افرادی بیاوریم برای ما نیروگاه درست کنند. این قسمت‎هایی که سرمایه‌گذاری شده است، برایش تلاش شده است و زحمت کشیده شده است، احیاء بشود و از آن‎ها استفاده بشود.

۱۲-مشروط کردن همه معاملات خارجی به انتقال فناوری

مخاطب: مسئولین دولتی

مطلب هفتم[در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛ در همه‌ی معاملات خارجی‌ای که ما انجام می‎دهیم، انتقال فنّاوری را شرط کنیم. البتّه برادران ما در دولت به ما گفتند که ما این کار را کردیم و می‎کنیم؛ من تأکید می‎کنم و تکرار می‎کنم برای اینکه غفلت نشود. فرض کنید [اگر] یک وسیله‌ای را یا یک شی‌ء تولیدی جدیدی را می‎خواهند بخرند، تولیدشده را نخرند، [بلکه] آن شی‌ء را با فنّاوری مخصوص خودش تهیه کنند و بیاورند؛ فنّاوری را داخل کشور کنند. در قراردادها این را باید بشدّت مورد توجّه قرار بدهند.

۱۳– مبارزه جدّی با فساد و ویژه خواری و قاچاق و دوری از سهل انگاری

مسئولین دولتی

مسئله‌ی هشتم [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛  با فساد مبارزه‌ی جدّی بشود، با ویژه‌خواری مبارزه‌ی جدّی بشود، با قاچاق مبارزه‌ی جدّی بشود؛ این‎ها دارد به اقتصاد کشور لطمه میزند و ضررش را مردم می‎برند. اگر ما در مقابل آن مجموعه‌ای که فرض بفرمایید با زد و بست‌هایی در زمینه‌ی مسائل اقتصادی ویژه‌خواری می‎کنند، خودشان را از امتیازات ویژه برخوردار می‎کنند و یا دچار فساد پولی و مالی و اقتصادی می‎شوند، سهل‌انگاری کنیم، قطعاً کشور ضرر خواهد کرد؛ نباید سهل‌انگاری بشود… قاچاق همین جور است؛ مانع قاچاق [بشوند]. باید با قاچاق، به‌معنای واقعی کلمه مبارزه کنند.

۱۴- تمرکز بر روی ارتقاء بهره‎وری انرژی

مسئولین دولتی

مطلب بعدی [در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛  بهره‌وری از انرژی [است]…ادّعا می‎شود و گفته می‎شود که اگر ما بتوانیم بهره‌وری انرژی را ارتقا بدهیم، بالا ببریم و صرفه‌جویی کنیم، صد میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهد شد؛ مبلغ کمی نیست، مبلغ زیادی است؛ این را جدّی بگیرند. این‌همه کارهای گوناگون دارد در این مملکت انجام می‎گیرد، بعضی‌هایش غیر لازم، بعضی‌هایش مضر؛ خب کار را در این‌جور بخش‎ها متمرکز کنند. این شد «اقدام و عمل»؛ اقدام یعنی این چیزها – البتّه شنیدم این، مصوبّه‌ی مجلس هم هست؛ ارتقای بهره‌برداری از انرژی، مصوبّه‌ی مجلس شورای اسلامی است – واقعاً بررسی کنند که اگرچنان‎چه یک چنین چیزی وجود دارد، باید روی این متمرکز بشوند و کار کنند.

۱۵-نگاه ویژه به صنایع متوسط و کوچک در راستای تقویت آن‎ها

مسئولین دولتی

دهم[در «اقدام و عمل» برای اقتصاد مقاومتی]؛ به صنایع متوسّط و کوچک نگاه ویژه بکنند. الان چندین هزار کارگاه و کارخانه‌ی متوسّط و کوچک در کشور هست؛ اگرچنان‎چه این آماری که به من داده‌اند و بنده گفتم که شصت درصد از این‎ها الان دچار بیکاری و تعطیل هستند درست باشد، خسارت است. آن چیزی که در متن جامعه اشتغال ایجاد می‎کند، تحرّک ایجاد می‎کند و طبقات پایین را بهره‌مند می‎کند، همین صنایع کوچک و متوسّط است؛ این‎ها را تقویت کنند و پیش ببرند.

۱۶-بررسی کارهای دیگری غیر از ده کار بیان شده توسط مقام معظم رهبری

مسئولین

این ده نقطه‌ی کار که اگرچنانچه اقدام و عمل بخواهد انجام بگیرد برای اقتصاد مقاومتی، این ده کار می‎تواند انجام بگیرد. البتّه کارهای دیگری هم می‎شود انجام داد که مسئولین نگاه می‎کنند و بررسی می‎کنند. بنده ده مورد را این‌جوری پیشنهاد می‎کنم. این می‎شود جریان انقلاب، این می‎شود حرکت انقلابی در کشور، این می‎شود اقتصاد مقاومتی‌ای که کشور را نجات خواهد داد.

۱۷-کمک به مسئولین کشور در تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»

مخاطب:‌ افراد سیاسی، اقتصادی و آحاد مردم

باید مردم کمک کنند. من به شما عرض بکنم که مردم – چه افراد سیاسی، چه افراد اقتصادی، چه آحاد مردم – باید به دولت کمک کنند، به مسئولین کشور کمک کنند.

۱۸- همکاری با یکدیگر در تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»

مسئولین هرسه قوه

این کار [تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل»] البتّه فقط هم کار دولت نیست؛ هر سه قوّه باید با یکدیگر همکاری کنند تا کار پیش برود؛ و مردم هم باید کمک کنند به این‎ها؛ این کمک لازم است و جدّیت مسئولین بخصوص قوّه‌ی مجریه هم لازم است.

۱۹-نگه داشتن و گرامی داشتن نیروهای انقلابی و حزب اللهی

مسئولین

این‎که من بارها تکرار می‎کنم که نیروهای انقلابی را و نیروهای حزب‌اللّهی را باید گرامی بداریم و باید نگه بداریم، به‌خاطر این است؛ کار وقتی با روحیه‌ی انقلابی شد، پیشرفت خواهد کرد.

۲۰-کمک به مجموعه های فرهنگی خودجوش مردمی

دستگاه‌های دولتی

این مجموعه‌های خودجوش مردمی که کار فرهنگی می‎کنند – که الان در سرتاسر کشور هزاران مجموعه‌ی خودجوش مردمی هست که دارند خودشان کار می‎کنند، خودشان فکر می‎کنند، خودشان تلاش می‎کنند و کار فرهنگی می‎کنند – روزبه‌روز باید توسعه پیدا کنند؛ دستگاه‌های دولتی باید به این‎ها کمک کنند.

۲۱-بازکردن آغوش به روی جوان های مؤمن و انقلابی؛ به جای آغوش بازکردن برای کسانی که انقلاب و ارزش های اسلامی را قبول ندارند

دستگاه‌های فرهنگی دولتی

دستگاه‌های دولتی، آن‎هایی که مربوط به فرهنگ‎اند، به جای اینکه آغوش خود را به روی کسانی که نه اسلام را قبول دارند، نه انقلاب را، نه نظام اسلامی را، نه ارزش‎های اسلامی را [باز کنند]، آغوش خود را به روی بچّه‌مسلمان‎ها، به روی جوان‎های مؤمن، به روی بچّه‌های انقلابی، به روی بچّه‌های حزب‌اللّهی باز کنند؛ این‎ها می‎توانند کار کنند و دارند کار می‎کنند؛ کارهای فرهنگی باارزشی دارد انجام می‎گیرد.

۲۲-خودباوری و حضور در میدان و حرکتِ مبتنی بر ایمان و توکل به خدا در همه زمینه ها

جوانان انقلابی

در همه‌ی زمینه‌ها جوانان انقلابی ما می‎توانند تلاش کنند، کار کنند. جوانان عزیز! کشور مال شما است، فردا مال شما است، امروز هم مال شما است؛ بدانید شما اگر در میدان باشید، شما اگر با ایمان به خدا و توکل به خدا حرکت کنید، شما اگر باور به خود داشته باشید، آمریکا و بزرگ‌تر از آمریکا هیچ غلطی نمی‎توانند بکنند.

منبع (+)