پترون- محمدباقر نوبخت در نشستی خبری با اشاره به برخی اقدامات دولت در سال گذشته، اظهارداشت: در شرایطی که در سال ۹۴ تحقق بودجه کاری سخت بود، اما حدود ۹۱ یا ۹۲ درصد بودجه ۲۲۰ هزار میلیاری سال گذشته محقق شد.

وی با بیان اینکه برای سال ۹۵ با استفاده از شرایط جدید کشور، رشد اقتصادی بین ۵ تا ۶ درصد در نظر گرفته شده است، افزود: فعال کردن واحدهای تولیدی نیمه‌فعال از اولویت‌های مهم دولت در سال جدید است البته از بین ۳۶ هزار واحد تولیدی که در شهرها و نواحی صنعتی با سرمایه‌گذاری حدود ۶۷ هزار میلیاردی فعال بودند، حدود ۷ هزار واحد راکد هستند.

وی موضوع طرح‌های عمرانی را مسئله‌ای مهم برای دولت دانست و گفت: دولت این آمادگی را دارد با مشارکت مردم و واگذار کردن طرح‌های نیمه‌تمام به بخش خصوصی آنها را کامل کند.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره مصوبه اخیر هیئت دولت در زمینه واردات کالاهای لوکس، تصریح کرد: پیش از این واردات کالاها گروه‌بندی شده بود و هیچ کالایی ممنوع الواردات نبود، اما در مصوبه اخیر تعرفه واردات این جنس کالاها افزایش یافته تا واردات کالاهایی که پیش از این آزاد بود عملاً نتواند رخ دهد.

وی در ادامه به گزارشی از عملکرد دولت در برخی از شاخصه‌ها در زمینه اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های دولت در سال ۹۵  پرداخت و اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ برنامه سالانه دولت در بخش اقتصادی معطوف به اجرای بودجه سال ۹۵ بود که با تمام سختی‌های و سعی‌هایی که در تأمین منابع درسال ۹۴ وجود داشت و با وجود افت قیمت نفت از بودجه ۲۳۶ هزار میلیارد تومانی که مجلس سقف آن را ۲۲۰ هزار میلیارد تومان ابلاغ کرد این بودجه با حدود ۹۱ تا ۹۲ درصد محقق شد.وی افزود: در همین زمینه تلاش شد فعالیت‌های عمرانی دولت نیز عملیاتی شود که بودجه آن که از محل منابع عمومی و چه از محل سایر منابع دارای مجوز دولت برای سال ۱۳۹۴ محقق شد.

*نرخ مشارکت نیروی کار از ۳۷.۲ درصد در سال ۹۳ به ۳۸.۲ درصد رسید

سخنگوی دولت با اشاره به آمارهای اشتغال در سال ۹۴ نیز گفت: در سال ۱۳۹۴ براساس طرح آمارگیری، نیروی کار کشور با افزایش نرخ مشارکت مواجه شد. به شکلی که نرخ مشارکت نیروی کار از ۳۷.۲ درصد در سال ۹۳ به ۳۸.۲ درصد درسال ۹۴ افزایش یافت.

نوبخت در همین رابطه گفت: جمعیت فعال کشور نیز از حدود ۲۳ میلیون نفر در این سال به حدود ۲۴ میلیون نفر افزایش یافت و حدود ۶۶۷ هزار نفر به جمعیت شاغل اضافه شد و جمعیت شاغل کشور به حدود ۲۱ میلیون و ۹۷۲ هزار نفر رسید.

وی به جمعیت بیکاران کشور نیز گفت: در سال گذشته جمعیت بیکاران کشور از دو میلیون و ۵۱۴ هزار نفر به حدود دو میلیون و ۷۲۹ نفر رسید و جمعیت شاغلی که در بخش‌های مختلف به اشتغال رسیدند در بخش‌های مختلف کشاورزی و خدمات  جذب شدند و جذب بخش صنعت از سایر بخش‌ها کمتر بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: با توجه به اینکه در سال گذشته ۸۲۷ هزار نفر نیروی جدید وارد بازار کار شدند حدود ۶۰۰ هزار نفر توانستند موفق به اشتغال شدند.

نوبخت با اشاره به برنامه‌های دولت در زمینه رشد و فعالیت اقتصادی در سال ۹۵ گفت: با اعتنا به فرصت‌های جدیدی که در سال ۹۵ با موفقیت تیم مذاکره کننده در مذاکرات بین المللی و برجام و در جهت رفع تحریم‌ها صورت گرفته است، فرصت و زمینه‌ای برای رشد اقتصادی کشور فراهم شده است که پیش بینی ما برای سال ۹۵ رشد اقتصادی بین ۵ تا ۶ درصد است.

نوبخت افزود: بنابراین یکی از اقدامات اولویت دار دولت در سال ۹۵ فعال کردن واحدهای تولیدی است که برای آنها سرمایه گذاری صورت گرفته است و دولت در همان ایام تعطیل با برگزاری جلساتی در شهرستان‌ها و استان‌های مختلف به دنبال انجام زمینه‌های لازم برای این فعالیت‌ها بوده است.

وی افزود: امروز استانداران و روئسای سازمان‌مدیریت برای آخرین هماهنگی‌ها در زمینه توسعه استان‌ها و برنامه ریزی در این بخش با فعالان اقتصادی در نشستی وضعیت موجود را بررسی و برنامه‌هایی را که باید اخذ شود برنامه ریزی می‌کنند. دولت برای فعال کردن واحدهای تولیدی غیرفعال مصمم است باید مشخص شود که این واحدها به چه میزان سرمایه در گردش نیاز دارند و چه مقدار افزایش تولید و ایجاد اشتغال خواهند داشت. میزان صادرات واحدهای تولیدی نیز مدنظر قرار خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به ضرورت توجه به بخش مسکن و اولویت دادن به برنامه‌های اقتصادی در این بخش گفت: با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت تحریک تقاضا با اولویت دادن جهت اسکان زوج‌های جوان، نوسازی بافت‌های فرسوده، عمران حاشیه شهرها در دستور کار است و معتقدیم سال ۹۵ سال برخورداری از فرصت‌هایی است که در سه سال گذشته دولت و سایر قوا برای آن تلاش کرده‌اند.

نوبخت به اهمیت طرح‌های عمرانی از نگاه دولت اشاره و بیان کرد: اولویت ما این است که طرح‌‌های عمرانی که پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد را داشتند بخصوص در مناطق محروم قرار دارند فعال شوند و بتوانیم از آنها بهره گیریم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه دولت چگونه تلاش می‌کند تراز تجاری که در این سال مثبت شده است ادامه پیدا کند، گفت: برای اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی شاهد بودیم که تراز تجاری ایران در این سال مثبت بود. در این سال ۴۱ میلیارد دلار واردات داشتیم و حدود ۴۲ میلیارد دلار تراز مثبت تجاری کشور اعلام شد. معتقدیم باید به صادرات توجه بیشتری شود لذا در بودجه ۹۵ برای تشویق صادرات مشوق‌هایی دیده شده است.

*دولت امسال ۱۰ میلیون تن گندم با قیمت ۱۲۷۰ تومان خریداری می‌کند

سخنگوی دولت گفت: امسال پیش بینی کرده‌ایم حدود ۱۰ میلیون تن گندم با قیمت هر کیلوگرم ۱۲۷۰ تومان خریداری شود و منابع آن تأمین شده است. همچنین در کشور هم اکنون حدود ۶ میلیون تن گندم که یک کالای استراتژیک است ذخیره داریم تا نیاز به واردات گندم نداشته باشیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا واردات کالاهای لوکس و مصوبه‌ای که هیئت وزیران در این خصوص صادر کرد تضادی با اقتصاد مقاومتی ندارد، گفت: پیش از این واردات کالا به کشور آزاد بوده است و ما چیزی به عنوان ممنوع الواردات نداشتیم اتفاقاً در این مصوبه تعرفه‌های واردات اینگونه کالاها افزایش یافته است تا عملاً امکان واردات این اقلام وجود نداشته باشد. لذا این مصوبه در راستای محدود کردن واردات چنین کالاهایی است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه بازنشستگان کشوری به نظر هنوز پاداش اخر سال خود را دریافت نکرده‌اند و دولت بنا دارد چه زمانی پاداش آنها را پرداخت کند، گفت: صندوق بازنشستگان کشوری و لشگری برای پرداخت حقوق اسفندماه اشخاص مشکل داشت که در ۲۷ اسفند باید حدود ۲۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای این منظور اختصاص پیدا می‌کرد.

سخنگوی دولت گفت: واقعیت امر این است که صندوق‌های بازنشستگی مشکل دارند و دولت هرماهه ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به طور کمک و ائانه به این صندوق‌ها می‌دهد اما این صندوق‌ها با وجود پرداخت این مبالغ همچنان قادر به پرداخت حقوق اسفندماه بازنشستگان نبود لذا دولت از اختیارات قانونی خود استفاده کرد و ۲۵.۵۰ میلیارد دلار نیز پرداخت کرد تا بتواند حقوق بازنشستگان را پرداخت کند.

نوبخت گفت: در صندوق بازنشستگی لشگری ۱۰۰ درصد حقوق بازنشستگان را دولت پرداخت می‌کند به این صورت دولت هم حقوق شاغلان و هم بازنشستگان را می‌پردازد البته امسال نیز ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش بازنشستگی کارمندان از سالهای گذشته در نظرگرفته شده است.

*علی رغم بازبودن سوئیفت بازهم عده‌ای نوشتند فعالیت سوئیفت زیاد نبود

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حاشیه‌های لغو سفر رئیس جمهور به اتریش و اینکه چرا برخی از این مسئله به عنوان ابزاری علیه دولت استفاده کردند گفت: عده‌ای قصد دارند از هر فرصتی علیه دولت استفاده کنند به عنوان مثال در خصوص بازبودن سوئیفت بانک مرکزی با حضور خبرنگاران همه چیز را در معرض دید آنها قرار داد ولی بازهم عده‌ای نوشتند سوئیفت باز بود اما فعالیت‌ها زیاد نبود و عده‌ای عنوان کردند ۲۰ بازرگان نظر دیگری را اعلام کردند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه چه مقدار از تحریم‌ها لغو شده است گفت: بنده از آقای عراقچی معاون وزیر امور خارجه که چند روز پیش با حضور در رسانه ملی در این خصوص توضیحات مبسوطی را بیان کردند تشکر می‌کنم آنچه مشخص است این است که آنچه از تحریم‌ها مربوط به مسائل هسته‌ای بود برداشته شد و برخی دیگر از تحریم‌ها ربطی به مسائل هسته‌ای ندارد و ما در گفتگوهای برجام در خصوص آنها توافق خاصی نداشتیم.

 *شایعه به تعویق افتادن افزایش حقوق کارکنان دولت تا خردادماه صحت ندارد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در خصوص شایعه به تعویق افتادن افزایش حقوق کارکنان دولت تا خردادماه گفت: افزایش حقوق کارکنان دولت با مصوبه هیئت وزیران است. لذا به تعویق افتادن افزایش حقوق‌ها تا خرداد ماه صحت نداریم هرچند ما منتظر تصویب بودجه هستیم اما هر زمان که این قانون تصویب شود افزایش حقوق از فروردین ۹۵ اعمال می‌شود.

وی در پاسخ به اظهارات برخی منتقدان دولت درباره ۴ ساله بودن دولت آقای دکتر روحانی، گفت: باید از برخی مسائل با سلام و لبخند عبور کرد، البته آرزو بر منتقدان جوان عیب نیست.

سخنگوی دولت درباره این سوال که دولت هنوز تنخواه خود با بانک مرکزی را صفر نکرده است، گفت: برای تسویه کردن و صفر کردن تنخواه فرصت زمانی وجود دارد که مطمئناً دولت تنخواه بانک مرکزی را در سال ۹۵ صفر خواهد کرد.

منبع (+)