پترون- مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: از آنجاکه قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط عرضه‌کنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات باید اجرا شود، بر این اساس فعالان اقتصادی باید با نحوه وصول و پرداخت مالیات و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی آشنا شوند.

محمد‌رضا سالارفرد  با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۱۳۸۷ در ایران اجرایی شده است، گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده از قوانین مدرن و جدید است. روش و نگرش این قانون با قانون مالیات‌های مستقیم یا قوانین دیگر مالیات‌ها مثل قانون کالا و خدمات یا قانون مالیات‌های مستقیم سابق متفاوت است.

وی ضمن تشریح قانون مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم اظهار کرد: نوع نگرش در مالیات بر ارزش افزوده به صورت مالیات‌های غیر مستقیم است، اما روش آن متفاوت است، به این شکل که روی کل کالا و خدمات، درصدی به عنوان مالیات از مصرف‌کننده اخذ می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: در ایران نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالا و خدمات ثابت است و حدود ۷۰ درصد از کالاهایی که سبد کالایی خانوارها را تشکیل می‌دهند، از مالیات معاف هستند.

 سالارفرد در خصوص روش اجرایی اخذ مالیات بر ارزش افزوده در ایران گفت: در ایران تمام کسانی که در امر ارائه خدمات و توزیع کالا فعالیت دارند در هنگام عرضه کالا و ارائه خدمات مکلف هستند درصدی را بر روی قیمت کالا(قیمت فروش) به عنوان مالیات دریافت و به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی تصریح کرد: هیچ عرضه‌کننده کالایی حق ندارد مالیات بر ارزش افزوده را به قیمت کالا اضافه کند، چرا که اگر به قیمت اضافه و بعد از مالیات مطالبه کند یعنی مالیات مضاعف گرفته است.

سالارفرد افزود: ارزش افزوده تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تسهیل شده در یک دوره معین است و مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه کالاها و ارائه خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده است.

وی ادامه داد: به گونه‌ای که در ابتدا نرخ مالیات بر ارزش افزوده با سه درصد شروع شد، بر این اساس ۱.۵ درصد به عنوان مالیات و ۱.۵ درصد به عنوان عوارض در نظر گرفته شد و بر اساس قانون برنامه توسعه پنجم از سال ۹۰ سالی یک واحد درصد به این سه درصد اضافه می‌شد و مطابق قانون در سال جاری این مالیات با نرخ ۹ درصد دریافت می‌شود که سه درصد آن عوارض، ۵ درصد مالیات و یک درصد سهم بیمه سلامت است.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: کل مالیات بر ارزش افزوده به خزانه کل کشور واریز و عوارض وصولی آن به صورت ماهیانه بر اساس جمعیت شهرستان میان دهیاری‌ها و شهرداری‌های همان شهرستان تسهیم و ماهیانه به حساب آنها واریز می‌شود تا در زمینه‌های عمران و آبادانی و توسعه شهری و روستایی مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در خصوص مزایا و معایب قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: هر قانونی در ابتدا به ساکن خالی از اشکال نیست. علیرغم اینکه تجربه اول سازمان امور مالیاتی در اجرای این قانون بود، اما پیشرفت بسیار خوبی را شاهد بوده‌ایم و در آن حدی که انتظار قانون‌گذار و نظام مالیاتی بوده، اهداف محقق شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر لایحه‌ای در خصوص قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس در حال بررسی است تا اشکالات و معایب آن در قانون جدید برطرف شود.

سالارفرد ضمن تاکید بر اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون در تمام صنوف اجرایی نشده است، گفت: نحوه و زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای گروه‌ها و عرضه‌کنندگان خدمات مالیاتی با توجه به شرایط جامعه و اصناف به صورت مرحله به مرحله توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی بیان کرد: با توجه به اینکه یک سری از گروه‌ها و تشکل‌ها از مجموعه اصناف آمادگی لازم برای اجرای این قانون را نداشته‌اند، سازمان امور مالیاتی هم به دلیل عدم وجود زمینه‌های لازم، این قانون را برای این بخش‌ها اجرایی نکرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از اهداف سازمان امور مالیاتی را ارائه آموزش‌های کافی به مردم و تشکل‌ها دانست و گفت: اجرای این مهم از سال ۸۷ تاکنون هم به صورت مستقیم و هم با همکاری یک سری از سازمان‌ها در دستور کار این سازمان قرار داشته است.

 سالارفرد افزود: در نیمه دوم امسال نیز قرارداد کلی به منظور ارائه خدمات آموزشی با جهاد دانشگاهی استان مرکزی بسته شده و ارائه آموزش‌ها با همکاری سازمان امور مالیاتی به جهاد دانشگاهی محول شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: از مهرماه امسال این قرارداد با جهاد دانشگاهی استان مرکزی بسته شده و از دیماه سال جاری در استان اجرایی شده است. بر این اساس قرارداد امور مالیاتی با دانشگاه اقتصاد لغو و با جهاد دانشگاهی از سر گرفته شد.

وی بیان کرد: آموزش‌ها در دو بخش برای ماموران مالیاتی و مردم در نظر گرفته شده است.

سالارفرد گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط عرضه‌کنندگان و ارائه‌دهندگان خدمات باید اجرا شود، بر این اساس فعالان اقتصادی باید با نحوه وصول و پرداخت مالیات و ارائه آن به سازمان امور مالیاتی آشنا شوند.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: از زمانی که قانون مالیات بر ارزش افزوده ابلاغ شد آموزش‌ها در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت و اداره کل امور مالیاتی استان مرکزی نیز از سال ۸۷ با ابلاغ این قانون آموزش را در دستور کار خود قرار داده و در همین زمینه اولین آموزش‌ها در تیرماه شروع شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی بیان کرد: تا بهمن ماه سال جاری ۲۴۸ ساعت دوره آموزشی برای هزار و ۴۲۴ نفر از ۲۲ تشکل در استان مرکزی برگزار شده است.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۹ هزار و ۴۸۶ نفر ساعت آموزش همگانی عمومی برای کلیه تشکل‌های استان مرکزی برگزار شده است.

سالارفرد با اشاره به اجرایی شدن دو قانون اصلاحیه جدید با نگرش و روش جدید در سال آینده، گفت: اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم ۳۱ تیرماه امسال توسط مجلس تصویب شده و از سال ۹۵ قابل اجراست.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: در قانون اصلاحیه جدید اخذ مالیات‌های مستقیم(مالیات بر درآمد) از سیستم علی الراس تشخیصی که توسط ماموران مالیاتی انجام می‌شد به سمت و سوی سیستم مکانیزه پیش رفته است.

وی گفت: این قانون اصلاحیه جدید از روش‌ها و نگرش‌ها و قوانین مختلفی تشکیل شده است که توسط مردم و ماموران مالیاتی باید انجام شود، بر این اساس می‌طلبد آموزش‌های فشرده‌ای در این بخش برای این دو قشر ارائه شود.

 سالار فرد افزود: در اسفندماه سال جاری یک سری آموزش‌های مقدماتی برای مردم در نظر گرفته شده است و در سال ۹۵ هم آموزش‌های تخصصی برای کل تشکل‌ها اجرایی می‌شود.

 مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی در خصوص اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: با توجه به اینکه این قانون در مجلس در حال بررسی است احتمال می‌دهیم در سال ۹۵ یا اواخر سال جاری مصوب شود. بر این اساس یک سری کلاس‌های فشرده هم در این خصوص برگزار خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی باید درخصوص معرفی قانون مالیات بر ارزش افزوده فعالیت بیشتری داشته باشد.

سالارفرد در ادامه با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده که قرار است در مجلس مصوب شود بسیار مفصل است، گفت: بر اساس این قانون یک سری مشکلات و مسائل خاص که در اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بود یا نرخ آن که دستخوش چندین تغییر قرار گرفته بود مقداری اصلاح شده و روش‌های اجرای آن نیز الکترونیکی شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی افزود: در این راستا برگزاری دوره‌های آموزشی در اسفندماه سال جاری برای اصناف، اداره کل صنعت، معدن و تجارت، اداره کل پست، بانک‌ها، شهرداری‌ها، دادگستری و دانشگاه‌ها توسط جهاد دانشگاهی در نظر گرفته شده است.

 مدیرکل امور مالیاتی استان مرکزی گفت: با ایجاد قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون مالیات‌های مستقیم جدید مسلما به سمت و سوی شفاف‌سازی فعالیت‌های مربوط به درآمدهای مالیاتی در کلیه بخش‌ها می‌رویم.

منبع (+)