پترون- قیمت نفت در معاملات امروز به علت آمارهای ضعیف تجاری چین کاهش یافت اما برنت همچنان بالای ۴۰ دلار در هر بشکه باقی ماند.

پس از اینکه دیروز تولیدکنندگان نفت اعلام کردند که برای حمایت از قیمت نفت مذاکره خواهند کرد و سرمایه‌گذاران معاملات افزایشی به راه انداختند، قیمت نفت برنت روز گذشته به بالاترین رقم سال ۲۰۱۶ افزایش یافت.

روز گذشته قیمت نفت ۵.۵ درصد بالا رفت و از کمترین قیمت سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۰ درصد فاصله گرفت.

امروز نفت برنت علی‌رغم ۴۷ سنت کاهش، از قیمت ۴۰ دلاری خود دفاع کرد و ۴۰.۳۷ دلار در هر بشکه فروخته شد. نفت برنت روز گذشته قیمت ۴۱ دلاری نیز را تجربه کرده بود.

نفت خام آمریکا نیز با ۴۰ سنت کاهش نسبت به آخرین قیمت دیروز ۳۷.۵۰ دلار در هر بشکه فروخته شد. این نوع نفت از کمترین قیمت خود در ۱۱ فوریه تاکنون ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

علی‌رغم مجموع آمارهای تجاری ضعیف چین که امروز منتشر شد، به لحاظ تقاضا، واردات نفت خام چین در ماه‌های ژانویه تا فوریه ۱۹.۱ درصد رشد کرده و به ۳۱.۸۰ میلیون تن برابر با ۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

علی‌رغم تقاضای شدید برای نفت، سوال‌ها در مورد بی ثباتی در رشد مصرف بر بازارها سایه افکنده چراکه رکود اقتصاد چین شاهد سقوط صادرات به میزان یک چهارم در فوریه بود. این رقم بدترین کاهش از سال ۲۰۰۹ به شمار می‌رود.

به دنبال افزایش قیمت نفت از اواخر فوریه با پشتوانه کاهش تعداد دکل‌های نفتی آمریکا، بازارهای نفتی از اواخر روز جمعه پس از اینکه وزیر انرژی روسیه از نشست اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیراوپکی در مورد فریز تولید نفت در ماه مارس خبر داد، به روند افزایشی خود ادامه داد.

منبع (+)