پترون- در هفته گذشته روند عمومی قیمت پلیمرها در بازار آزاد کاهشی بود. به‌صورت دقیق تر باید گفت که کاهش قیمت‌ها در ابتدای هفته گذشته در شرایطی بر روند بازار تاثیر گذاشت که رشد محدود بهای پلیمرها در پایان هفته، باز هم نتوانست مانع از تجربه روند کاهشی نرخ‌ها در این بازار شود. نکته حائز اهمیت در بازار داخلی را باید شتاب بیشتر رشد قیمت برخی گریدهای خاص همچون گریدهای سبک پلی اتیلنی دانست که البته در این روزها از تقاضای بیشتری نیز برخوردار هستند.

بازار پلیمرها هم‌اکنون و با رشد قیمت‌ها در حال خودنمایی اوضاع واقعی خود است که در کنار نوسان قیمت دلار، واقعیت‌های بنیادین آن بیش از پیش خودنمایی خواهد کرد. با توجه به کاهش متوسط حجم معامله پلیمرها در دو هفته اخیر، حجم عرضه‌ها در بازار داخلی کاهش یافته و موجودی انبارها نیز تضعیف شده است. این در حالی است که هنوز معاملات هفته گذشته وارد بازار نشده و حتی در صورت ورود به بازار، باز هم نمی‌تواند تقاضای روزهای پایانی سال را برآورده سازد. با توجه به این موارد باید منتظر برخی رخدادهای پیش‌بینی نشده و حتی رشد بیشتر قیمت‌ها در بازار آزاد باشیم که با رشد قیمت دلار، فضای بیشتری برای خودنمایی پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که این موارد یعنی رشد قیمت دلار و نوسان در سطوحی بالاتر از ۳۵۰۰‌تومان و همچنین افزایش محدود قیمت‌های جهانی در کنار رشد بهای نفت خام، مواردی است که می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی و حتی رشد قیمت‌های پایه در بورس کالا منتهی شود.

بازار داخلی هم اکنون مستعد التهاب است و به عبارت ساده‌تر همچون سال‌های قبل، شرایطی غیرقابل پیش‌بینی در روزهای پایانی سال بر بازار مسلط خواهد شد؛ یعنی ممکن است سیگنال‌هایی متناقض تجربه شود. با توجه به این موارد در هفته پیش رو شرایطی چندگانه با شدت و ضعف برخی عرضه‌ها در بازار داخلی بروز و ظهور خواهد داشت که می‌تواند قیمت برخی گریدها را افزایشی و برخی دیگر را کاهشی ترسیم کند، ولی از هم اکنون می‌توان ذهنیت افزایش محدود قیمت‌ها را برای روزهای پیش رو ترسیم کرد.

منبع (+)