پترون- سیاست های برنامه ششم توسعه برای بخش انرژی کشور با سه محور اجرای اصل ۴۴ و افزایش مشارکت مردم در طرحها، تکمیل زنجیره ارزش افزوده در بخش های مختلف و در نهایت افزایش ضریب بازیافت طرحی شده است.

تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و کاهش شدت انرژی در غالب یازدهمین سیاست، نخستین بند از سیاست برنامه ششم توسعه در حوزه انرژی به شمار می رود.

زنجیره ارزش افزوده در بخش صنعت پتروشیمی یکی از نکاتی است که وزیر نفت نیز بر آن تاکید دارد و در قالب ششمین سیاست حوزه انرژی نیز به این امر اشاره شده است.

به گفته زنگنه با ابلاغ این سیاست ها ارزش فروش محصولات پتروشیمی از ۱۸ میلیارد دلار به ۴۱ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ خواهد رسید.

از جمله اهداف تعیین شده برای رسیدن به این سیاست ها نیز افزایش ظرفیت های جدید و استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های بخش انرژی برای حداکثر سازی ارزش افزوده در زنجیره تولید کشور و افزایش صادرات نفت و فرآورده های نفتی و کسب منافع ارزی بیشتر است.

برای رسیدن به این هدف سه راهبرد ایجاد حداکثر ارزش افزوده از منابع انرژی اولیه کشور، تبدیل و تولید حامل های انرژی باارزش افزوده بالاتر و گسترش اکتشاف نفت و گاز به عنوان پشتوانه تولید نفت و گاز در نظر گرفته شده است.

سیاست دیگری که برای تکمیل زنجیره ارزش افزوده در این برنامه به آن اشاره شده است، افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) خواهد بود.

کاهش شدت انرژی دیگر سیاست ابلاغی برنامه ششم توسعه در حوزه انرژی است، که به گفته وزیر نفت لازم است تا پایان برنامه ۱۶ درصد از شدت انرژی در کشور کاسته شود.

راهبردهای رسیدن به این هدف در قالب اصلاح قیمت حمل های انرژی، توسعه تولید کالاهای با بازدهی بهینه و کاهش شدت انرژی، ترویج و گستر فرهنگ صرف جویی، مدیریت مصرف انرژی و کاهش شدت انرژی و حمایت ازشرکت های خدماتی در حوزه نفت و گاز کشور اتفاق می افتد.

حمایت از بخش خصوصی درقالب اصل ۴۴ قانون اساسی دیگر موضوع سیاست ها برنامه ششم توسعه است، به این ترتیب سیاست دیگر حوزه انرژی کشور برای پنج ساله پیش رو شامل حمایت از تاسیس شرکت‌های غیردولتی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اکتشاف (نه مالکیت)، بهره‌برداری و توسعه میادین نفت و گاز کشور به ویژه میادین مشترک می شود.

افزایش سهم انرژی‌های تجدید‌پذیر و نوین و گسترش نیروگاه‌های پراکنده و کوچک‌ مقیاس نیز سیاست سوم حوزه انرژی برای پنج ساله پیش رو خواهد بود.

دیگر سیاست واگذاری در قالب برنامه پنجم توسعه واگذاری طرح‌های جمع‌آوری، مهار، کنترل بهره‌برداری از گازهای همراه، تولید در کلیه میادین نفت و تاسیسات صنعت نفت به مردم است.

شرکت های دانش بیان نیز به عنوان هدف دیگری در زمینه استفاده از نیروی شرکت های داخلی، در این سیاست ها مورد توجه قرار گرفته اند به این ترتیب که لازم است تاپایان این برنامه دانش‌بنیان کردن صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز و تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان برای طراحی، مهندسی، ساخت، نصب تجهیزات و انتقال فناوری به منظور افزایش خودکفایی، محقق شود.

افزایش عدالت اجتماعی نیز از جمله سیاست های برنامه ششم توسعه خواهد بود که در غالب تحقق کامل هدفمندی یارانه‌ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره‌وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص‌های عدالت اجتماعی در این برنامه به آن اشاره شده است.

در نهایت تاکید زنگنه بر افزایش تولید نفت و لزوم توجه به میادین قدیمی کشور برای نجات آن ها از کاهش میزان تولید نکته دیگری است که در سیاست های حوزه انرژ ی در بخش نفت و گاز به آن اشاره شده است.

طبق این سیاست تا پایان دوره پنج ساله برنامه ششم توسعه لازم است ضریب بازیافت و برداشت نهایی از مخازن و چاه‌های نفت و گاز به صورت مستمر افزایش پیدا کند به طوریکه در پایان این برنامه ضریب بازیافت میادین نفت کشور حداقل یک درصد افزایش بیابد.

همچنین توسعه و بهره‌برداری از میادین غرب کارون و افزایش ظرفیت نفت خام کشور به ۴.۷ میلیون بشکه در روز از جمله دیگر اهداف دیده شده برای پنج ساله آینده کشور در حوزه انرژی است.

میادین مشترک نفت و گاز از جمله میادینی است که در محوریت این برنامه قرار دارد به این ترتیب که لازم است تا پایان این برنامه تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۷۵۰ میلیون‌ متر مکعب در روز افزایش پیدا کند.

تولید میعانات گازی نیز طبق این برنامه لازم است که به یک میلیارد و ۱۲ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند و صادرات گاز طبیعی کشور نیز به ۲۲۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

منبع (+)