پترون- هفته گذشته شاخص فرابورس ایران با افزایش ۲۴ واحدی معادل ۳.۱ درصد، رقم ۸۱۶ واحد را در پایان معاملات روز چهارشنبه ثبت کرد.در این مدت همزمان با رشد شاخص فرابورس، ارزش بازار نیز با افزایش ۶.۸ درصدی به رقم ۹۶۷ هزار  و ۸۳۱ میلیارد ریال رسید.

ارزش و تعداد دفعات دادوستد اوراق بهادار در ۵ روز معاملاتی گذشته به ترتیب با افزایش ۲۶ و ۱۱ درصدی و کاهش ۱۸ درصدی حجم معاملات مواجه شد. در مجموع، ۲ میلیارد و ۴۷۷ میلیون ورقه بهادار در ۲۱۲ هزار دفعه به ارزش ۱۴ هزار و ۵۷۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

وضعیت بازارها

در هفته قبل، بازار اول شاهد معامله ۵۲۹ میلیون ورقه بهادار به ارزش یک هزار و ۴۶۱میلیارد ریال بود و حجم و ارزش آن رشد ۴۷و۳۳  درصدی یافت.

در بازار دوم حجم معاملات ۱۷ درصد افزایش یافت و ارزش آن ۲۱ درصد کاهش داشت و به این ترتیب، یک میلیارد و ۲۸۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش۳ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال معامله شد.

بازار پایه هم با افت۶۱  درصدی حجم و رشد ۲۵ درصدی ارزش مواجه و ۵۸۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۹۹۲  میلیارد ریال در آن بازار داد و ستد شد.

صنایع پیشرو فرابورس در معاملات هفتگی

در هفته چهل و هفتم سال جاری، در میان صنایع فعال فرابورس ایران، گروه بانکها، ارزش معاملاتی بالغ بر ۹۸۳ میلیارد ریال را تجربه کرد که معادل ۱۸ درصد از ارزش کل معاملات سهام در بازار سهام بود. پس از آن گروه سرمایهگذاریها با ثبت ۴۹۶ میلیارد ریال ارزش معاملات هفتگی، سهم ۹ درصدی را از ارزش کل معاملات سهام به خود اختصاص داد.

در گروه انبوهسازی هم ۴۹۲ میلیارد ریال خرید و فروش انجام شد و با سهم ۸.۹ درصدی از معاملات در رده سوم قرار گرفت.

مهمترین رویدادهای هفتگی فرابورس ایران

در نخستین روز هفته قبل، اسناد خزانه اسلامی با نماد “اخزا۲” در بازار ابزارهای نوین مالی گشایش یافت.

همچنین پذیرهنویسی جدیدترین ETF فرابورس با نام صندوق آرمان آتی کوثر در روزهای ۱۹ تا ۲۱ بهمن انجام شد.

طبق این گزارش، در روز ۲۰ بهمن، ۸.۸ درصد از سهام غیرمدیریتی کارخانجات مخابراتی ایران در بازار پایه توافقی، عرضه و معامله شد.

منبع(+)