پترون- یک منبع آگاه با اشاره به افزایش تولید حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت ایران در روز گفت: از ابتدای بهمن ماه تولید نفت ایران افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه این نفت هم اکنون ذخیره‌سازی می‌شود،خاطرنشان کرد: در حال حاضر براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است بخشی از افزایش تولید نفت ایران ذخیره شود تا بتوانیم در فرصت مناسب صادر کنیم.

این منبع آگاه تصریح کرد: نفت ذخیره شده قرار است به کشورهای اروپایی که قبلا مشتری ایران بودند صادر شود، براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته احتمالا اولین مقصد اروپایی نفت ایران کشور یونان است.

روز گذشته وزیر نفت با اشاره به صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی گفته بود قرارداد فروش ١۶٠هزار بشکه نفت خام ایران به شرکت فرانسوی توتال ٢٧ بهمن ماه اجرایی می‌شود،که بر اساس قرارداد امضا شده میان شرکت ملی نفت ایران و توتال، این شرکت فرانسوی روزانه ١۶٠ هزار بشکه نفت خام ایران را خریداری می‌کند.

وی با تایید این موضوع که آیا افزون بر قرارداد فروش نفت شرکت ملی نفت ایران و توتال، درباره زمینه حضور این شرکت فرانسوی در پروژه‌های نفتی نیز توافقی حاصل شده است، گفت: توتال برای حضور در میدان نفتی آزادگان جنوبی و ایران ال ان جی اظهار علاقه کرده و قرار است اطلاعات لازم را برای مطالعه در اختیار این شرکت فرانسوی قرار دهد تا آنان پیشنهادهای خود را ارائه دهند. بدان معنا که ما در این باره توافق نکرده‌ایم کار به آنها واگذار شود، بلکه توافق برای انجام مطالعه از سوی توتال انجام شده است.

انی قرارداد خرید نفت از ایران را در تهران نهایی می‌کند

وزیر نفت درباره این که آیا در سفر اخیر به ایتالیا با شرکت انی قراردادی امضا شده است، اظهار داشت: در سفر به رم با شرکت ایتالیایی انی قراردادی امضا نشد، اما مقامات این شرکت قرار است بزودی به تهران بیایند تا یک قرارداد برای خرید نفت از ایران امضا کنند، ضمن این که این شرکت برای مشارکت در توسعه یکی از میدان‌های ایران ابراز علاقه کرده است که در این باره نیز مانند توتال، تفاهم خواهیم کرد.

زنگنه مقدار درخواست انی برای خرید نفت خام از ایران را روزانه ١٠٠ هزار بشکه عنوان کرد و گفت:  افزون بر این شرکت، پالایشگر ایتالیایی ساراس خواستار خرید روزانه ۶٠ تا ٧٠ هزار بشکه نفت خام از ایران است.

وی با اشاره به این که انی و ساراس هر دو پیش از تحریم‌، از مشتریان اروپایی نفت خام ایران بودند، یادآور شد: تنها مقصد اروپایی نفت خام ایران در دوران تحریم، ترکیه بود که روزانه ١٠٠ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید که با قراردادهای کنونی به این میزان بیش از ٣٠٠ هزار بشکه در روز اضافه خواهد شد.

بدهی نفتی یونان و امارات پرداخت می‌شود

وزیر نفت درباره دریافت بدهی نفتی ایران با اشاره به این که هم اکنون فرآیند بازکردن حساب برای پرداخت مطالبات ایران در حال انجام است و آنها مشکلی برای پرداخت بدهی ندارند، تصریح کرد: همه شرکت‌های معتبری که از آنها طلب داریم حتی شرکت اینوک امارات منتظر باز شدن فرآیند حسابهاست که چند روزی طول می‌کشد تا بدهی آنها پرداخت شود.

وی درباره پرداخت بدهی یونان نیز با اشاره به این که  این کشور به دلیل ورشکستگی برای بازپرداخت بدهی، اندکی مشکل دارد، تصریح کرد: قرار است بر اساس یک برنامه زمانبندی یونان بدهی خود را پرداخت کند که هنوز تفاهم با آنها نهایی نشده است.

با بیان این که شرکت هلنیک پترولیوم یونان بحثی درباره بازپرداخت بدهی ندارد، به سفر آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان به تهران در هفته جاری اشاره کرد و افزود: همزمان با این سفر بحث‌هایی در این زمینه انجام خواهد شد، ضمن این که بازپرداخت این پول با بهره حقوقی اندکی به ایران پرداخت می‌شود.

منبع (+)