پترون- رئیس سازمان توسعه تجارت هفته گذشته اعطای جوایز صادراتی را منتفی دانست و گفت «آن را فراموش کنید». این اظهار نظر افخمی راد در حالی است که دولت در لایحه بودجه ۹۵، مبلغ۲۰۰ میلیارد تومان برای جایزه صادراتی در نظر گرفته است. ظاهرا نظر رئیس این سازمان با دیگر مسئولان دولتی کمی متفاوت است. به عنوان مثال جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در بهمن ۹۳ وعده تهیه دستورالعمل جامعی برای جایزه صادراتی و مشخص کردن منابع تأمین آن را داده بود. نعمت زاده وزیر صنعت نیز از تلاش برای احیای این جایزه با وجود تنگنای مالی در اردیبهشت ۹۴ خبر داده بود. بر اساس همین وعده ها نهایتا امسال دولت ۱۰۰ میلیارد تومان جایزه صادراتی در نظر گرفت که تاکنون ۵۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

به نظر می رسد اختصاص جایزه صادراتی به دو حوزه صادرات فولاد و صادرات خدمات فنی و مهندسی، بیش تر مورد توجه بوده است. کرباسیان مدیر عامل ایمیدرو اختصاص جایزه برای صادرات فولاد را یکی از راه های حل مشکل صنعت فولاد می داند. انصاری، مدیر عامل یک شرکت صادرات خدمات فنی مهندسی و صادرکننده نمونه نیز جایزه صادراتی را پیشتیبانی برای صادرکنندگان می داند و معتقد است با احتساب آن، صادرکنندگان می توانستند در مناقصات خارجی برنده شوند.

با در نظر گرفتن موارد بالا، می توان حدس زد به طور کلی دولت پرداخت جایزه صادراتی را مد نظر دارد اما مشکل اصلی در تأمین منابع آن است. موضوعی که افخمی راد دغدغه آن را مطرح می کند و به همین علت، معتفد است به جای پرداخت جایزه باید به توسعه زیرساخت های صادراتی پرداخت. با این توصیف بهتر است دولت تکلیف این موضوع را روشن کند و مسئولین دولتی با هماهنگی، ثبات در این سیاست را در نظر بگیرند تا بخش خصوصی بتواند بر مبنای سیاست های دولت برنامه ریزی کند.

منبع (+)