عیار سنجش رشد در اقتصاد غیرنفتی عربستان سعودی در شرایطی که سقوط کم سابقه قیمت نفت بزرگترین صادرکننده نفت جهان را تحت فشار قرار داده است، به رکورد پایینی رسید.

شاخص مدیران خرید بانک “امارات ان بی دی” برای عربستان سعودی در ژانویه به ۵۳.۹ واحد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در شش سال و نیم گذشته بود.

شاخص مدیران خرید امارات متحده عربی هم در ژانویه به ۵۲.۷ واحد کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در ۴۶ ماه گذشته بود.

شاخص مدیران خرید مصر برای چهارمین ماه کاهش یافت و از ۴۸.۲ واحد در دسامبر به ۴۸ واحد در ژانویه رسید. رقم بالای ۵۰ به منزله رشد بوده و پایین این رقم، رشد منفی را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مقامات عربستانی به دلیل اقت قیمت نفت که از بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه به پایین ۳۰ دلار در هر بشکه رسید، با کسری بودجه مواجه شده‌اند و هزینه‌ها و یارانه‌ها را کاهش داده و درصدد خصوصی سازی نهادهای دولتی هستند.

مقامات عربستانی مکررا اعلام کرده‌اند که اقتصاد این کشور کاهش قیمتهای نفت را تحمل خواهد کرد و ذخایر ارزی این کشور همچنان یکی از بزرگترین ذخایر جهان هستند.

با این همه صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش “دورنمای اقتصادی جهان”، نرخ رشد مورد پیش بینی برای اقتصاد عربستان در سال میلادی جاری و آینده را به دلیل فشارهای حاصل از سقوط قیمت نفت بر امور این کشور تنزل داد و پیش بینی کرد رشد اقتصادی در بزرگترین صادرکننده نفت جهان در مقایسه با ۳.۴ درصد در سال ۲۰۱۵، امسال به ۱.۲ درصد و در سال ۲۰۱۷ به ۱.۹ درصد کاهش خواهد یافت.

شاخص مدیران خرید بر مبنای آماری تهیه میشود که ماهانه از پاسخنامه‌های ارسالی به مدیران ۴۰۰ شرکت در بخشهای تولید، خدمات، ساخت و ساز و سایر بخشهای غیرنفتی تهیه می‌شوند.

منبع(+)