حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی پاسخ داد؛

به گزارش سایت اتحادیه به نقل از خبرنگار مهر، رضا محمدرحیمی ظهر چهارشنبه در نشست کارگروه رفع موانع تولید که با حضور استاندار ایلام و دستگاه های اجرایی استان در استانداری برگزار شد، اظهار داشت: یکی از مهمترین محورهای نشست امروز کارگروه رفع موانع تولید، حل مشکلات واحدهای تولیدی لوله های پلی اتیلن در استان بوده است.

وی بیان داشت: بر اساس تصمیمات این کارگروه، جهاد کشاورزی استان ایلام از واحدهای تولیدی لوله های پلی اتیلن به منظور بررسی کیفیت و کمیت تولید بازرسی خواهد کرد.

وی عنوان کرد: در صورت تایید این مهم توسط مسئولان جهاد کشاورزی بحث خرید از این واحدهای تولیدی و برگزاری مناقصات محدود در استان عملیاتی می شود.

محمدرحیمی عنوان کرد: البته مسئولان جهاد کشاورزی در این جلسه اعلام کرده اند که مناقصات خرید از اجرا تفکیک شده، ولی مسئولان تولیدی اعلام کرده اند هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.

وی افزود: به طور مجموع واحدهای تولیدی پلی اتیلن در استان ایلام ظرفیت بسیار خوبی دارند و باید در راستای حمایت از واحدهای پلی اتیلن موضوع خرید از این واحدها عملیاتی شود.

معاون امور صنایع و معادن استان ایلام ظهار داشت: البته خود واحدهای تولیدی پلی اتیلن باید ظرفیت تولید خود را بالا ببرند چراکه اجرای پروژه های کلان کشاورزی نیازمند تولید بالا و البته با کیفیت در استان باید باشد.

بنابراین گزارش پیش از این خبرگزاری مهر در گزارش «صنعت«پلی‌اتیلن»درخانه خودجایگاهی ندارد/گُل به خودیِ مسئولان ایلام»به بررسی مشکلات این حوزه پرداخته بود.

صنعت لوله‌های پلی‌اتیلن هم‌اکنون یکی از صنایع فعال استان ایلام بوده که تولیدات آن در بخش های مختلف از جمله کشاورزی استان کاربرد دارند و با توجه به پروژه‌های متعدد این بخش برای توسعه و تجهیز اراضی استان می‌توان از تولیدات لوله‌های پلی‌اتیلن استان در این پروژه‌ها استفاده کرد اما در این پروژه ها هیچ خبری از خرید لوله‌های پلی‌اتیلن در داخل استان نیست و با هزینه‌های چند برابر همین لوله‌ها از استان‌هایی نظیر کرمان، سمنان و… خریداری می‌شود.

حشمت‌الله ملکی دبیر انجمن لوله‌های پلی‌اتیلن استان ایلام دراین‌ارتباط به خبرنگار مهر گفته بود: در حال حاضر شش شرکت تولید لوله‌های پلی‌اتیلن با جواز معتبر، پروانه استاندارد، ایزو بین‌المللی، گواهینامه معتبر از معاونت آب‌وخاک وزارت جهاد کشاورزی با تولید ۵۰ هزار تن لوله پلی‌اتیلن در استان فعال هستند.

وی می‌افزاید: واحدهای تولیدی لوله های های پلی‌اتیلن در استان ایلام دارای خطوط پیشرفته تولید، تجهیزات مدرن آزمایشگاهی، مهندسان مجرب و با حداقل ۱۵ سال تولید هستند.

ملکی ادامه می‌دهد: علاوه بر این موارد، واحدهای تولیدی لوله‌های پلی‌اتیلن طی سالهای گذشته در تأمین نیازهای پروژه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی در حوزه‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی، جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای نقش مهمی داشته اند.

وی می‌گوید: در حال حاضر به‌رغم بازار مصرف مناسب در استان ایلام برای خرید لوله‌های پلی‌اتیلن تولیدی خود استان، اکثر کارخانه‌ها در این زمینه با ظرفیت اسمی کمتر از ۱۰ درصد فعال هستند.

ملکی می‌افزاید: موسسه جهاد نصر کشور و سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام مصوبه کارگروه رفع موانع تولید در استان مبنی بر احیای این صنعت را اجرایی نمی‌کنند.

به هر روی امید می رود با توجه به تاکیدات مجدد استاندار ایلام زمینه رفع مشکل این صنعت و حمایت از تولیدات بومی در ایلام فراهم شود.