پترون- دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به اشباع بازار ایران از کالاهای خارجی گفت: پس از لغو تحریم‌ها دولت باید مدیریت واردات را به دست گیرد و از فلج شدن بیشتر تولیدکنندگان داخلی جلوگیری کند.

رحمت الله پورموسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: درست است که برجام به نتیجه رسید و پیروز و سرافراز از این میدان بیرون آمدیم ولی این اتفاق به تنهایی کافی نیست باید کمک کنیم که مشکل اقتصاد کشور حل شود.

وی ادامه داد: مهمترین مساله‌ای که اکنون باید بیش از پیش به آن توجه شود بحث اقتصاد مقاومتی است که مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند و باید آن را سرلوحه کار قرار بدهیم.

پورموسی با تاکید بر مدیریت پول‌های آزاد شده ایران پس از لغو تحریم‌ها، خاطرنشان کرد: دولت باید منابعی که آزاد شده به نحو شایسته هدایت و مدیریت کند و عمده این منابع را در بخش تولید و حمایت از بنگاهها به مصرف برساند.

دبیرکل کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: بخشهای صنعت و تولید و بسیاری از شرکتها و بنگاهها به دلیل شرایط اقتصادی بد ناشی از تحریم‌ها دچار بحران مالی و ورشکستگی شدند که دولت می‌تواند با تزریق نقدینگی کمک کند تا دوباره سرپا شوند منتها این نقدینگی باید با نظارت جدی همراه باشد تا عده‌ای سودجو که دنبال سوء استفاده از بیت المال هستند این منابع را وارد بازارهای دلالی نکنند.

وی پیشنهاد کرد: دولت آن دسته تولیدکنندگانی را که به دلیل بدهی معوق از تولید بازمانده یا سرمایه در گردش ندارند با استمهال بدهی یا اختصاص نقدینگی حمایت کند و اگر مشکل مواد اولیه دارند در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها اقدام کند.

این مقام مسئول کارگری افزایش کیفیت کالا و کاهش قیمت تمام شده را موجب متبلور شدن اقتصاد کشور دانست و تاکید کرد: پس از حذف تحریم‌ها باب واردات به کشور گشوده خواهد شد اما دولت باید مدیریت واردات را به دست گیرد و از واردات بی رویه جلوگیری کند چون بازار ایران به حدکافی اشباع شده و تولید داخلی را فلج کرده است.

وی تصریح کرد: در کنار واردات مدیریت شده باید به صادرات هم بپردازیم و از فرصت پیش آمده برجام برای تعامل با دنیا و در اختیار گرفتن بازارهای هدف استفاده کنیم.

منبع (+)