پترون- محصولات نامنطبق (OFF) پلیمری و شیمیایی به بازار فرعی بورس کالا می روند.
پس از کش و قوس های فراوان میان وزارت صنعت و متولیان بورس بر سر خروج نیمی از محصولات پتروشیمیایی از بورس کالا بالاخره دو طرف برای تداوم حضور پتروشیمی ها در تالار نقره ای توافق کردند.
به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس، پس از آنکه نعمت زاده نتوانست بر سر خروج نیمی از محصولات پتروشیمیایی از بورس کالا حرف خود را به کرسی بنشاند موافقت خود را بر تداوم حضور معاملات پتروشیمیایی در تالار نقره ای به شرط انتقال عرضه کالاهای نامنطبق (OFF)  پتروشیمی به تالار فرعی این بازار اعلام کرده است.
بر این اساس از روز شنبه ۱۰ بهمن ماه ۹۴ کلیه عرضه کالاهای آف گرید پتروشیمی به تالار فرعی بورس کالا منتقل می شود و طبق ضوابط تالار فرعی مورد معامله قرار می گیرند.
بورس کالا در اطلاعیه ای اعلام کرده سقف نوسان قیمت مجاز کلیه کالاهای آف گرید پلیمری و شیمیایی در این بازار وجود نخواهد داشت و این دامنه باز خواهد بود.
شرایط انجام معامله و سهمیه خرید طبق روال گذشته و نیز انجام معاملات در ساعت ۱۲:۳۰ ظهر  از ویژگی های دیگر این معاملات در بازار فرعی عنوان شده است.
به گزارش فارس کالاهای آف گرید مجموعه ای از محصولات ضایعی و غیر منطق با محصولات استاندارد بازار فیزیکی است که هر یک از محصولات پلیمیری و شیمیایی بسته به حجم تولید محصول می توانند از این محصولات ضایعاتی برخوردار باشند.
برخی از این محصولات شامل پلی اتیلن سنگین،BL3 ،X3،X5 ، پلی اتیلن سبک خطی ، پلی اتیلن سنگین فیلم OFF – EX۵ درجه ۱، پلی اتیلن سنگین فیلم OFF – EX۵ درجه ۲ ،پلی اتیلن سبک فیلم OFF-۰۰۷۵ درجه ۱، پلی اتیلن سبک فیلم OFF – ۰۰۷۵ درجه ۲،پلی اتیلن سبک فیلم OFF – ۰۲۰۰ درجه ۱، پلی اتیلن سنگین بادی OFF – ۰۰۳۵ درجه ۲ ، پلی اتیلن سنگین تزریقی OFF – ۵۲۵۱۸ درجه ۱ و پلی پروپیلن شیمیایی OFF – ZR۲۳۰C درجه ۱ و موارد دیگر هستند که اغلب از سوی تولید کنندگان محصولات پلاستیکی برای مخلوط کردن با محصولات عادی و با کیفیت و به دلیل مصارف بالای هزینه تولید ، مورد تقاضا قرار می گیرند.
در عین حال به دلیل نقد بودن این بازار و ارزندگی محصولات آف گرید برای دلال های بازار پتروشیمی همواره بازاری جذاب بوده است هر چند که حجم آن نسبت به محصولات بازار فیزیکی چشم گیر نیست.
به گزارش فارس، باید منتظر ماند و دید که آیا این اقدام پایان جنجال وزیر کهنسال صنعت بر سر خروج محصولات پتروشمی از بازار شفاف بورس کالا است و یا بازار فرعی بهانه ای برای خشکاندن ریشه شفافیت در نظام مالی ایران با خروج تدریجی محصولات پلیمری از بازار پتروشیمی بورس کالا است.
photo_2016-01-26_07-31-51