پترون –    با شکسته شدن تحریم‌ها در حالی یک رکورد تاریخی در حضور شرکت‌های بین‌المللی در نمایشگاه دهم ایران پلاست به ثبت رسیده و برگزاری این نمایشگاه به بهترین فرصت برای «انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه» برای صنایع تکمیلی پتروشیمی تبدیل شده است.

به گزارش ستاد خبری دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، همزمان با شکسته شدن تحریم‌های بین‌المللی، رکورد حضور شرکت‌های معتبر به ویژه اروپایی در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست شکسته شد به طوری‌که هم اکنون با وجود افزایش درخواست‌ها اما کل فضای نمایشگاه واگذار شده است.

اولین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست در سال ۱۳۸۱ با حضور ۷۱ شرکت خارجی از ۱۸ کشور جهان برگزار شد و در نهایت در سال ۱۳۸۲ دومین نمایشگاه ایران پلاست با حضور ۱۷۱ شرکت خارجی از ۲۱ کشور جهان برگزار شد.

برگزاری منظم دو دوره نمایشگاه ایران پلاست منجر به علاقه مندی شرکت‌های معتبر خارجی در این گردهمایی بین‌المللی شد به طوری‌که در سومین دوره نمایشگاه ایران پلاست ۲۲۰ شرکت خارجی از ۲۱ کشور و در دوره چهارم نمایشگاه در سال ۱۳۸۴ تعداد ۲۹۰ شرکت خارجی از ۲۲ کشور جهان به تهران آمدند.

در سال ۱۳۸۵ پنجمین نمایشگاه ایران پلاست با حضور ۲۶۰ شرکت خارجی برگزار شد که در کل ۹ دوره برگزاری این نمایشگاه حضور این تعداد شرکت خارجی یک رکورد جدید محصوب می شد، با این وجود با افزایش تحریم‌های غرب تعداد مشارکت کنندگان دوره ششم، هفتم و هشتم نمایشگاه ایران پلاست با یک افت محسوس روبرو شد.

از این رو در دوره ششم نمایشگاه ایران پلاست در سال ۱۳۸۷ تعداد ۱۳۷ شرکت خارجی از ۱۳ کشور جهان، دوره هفتم نمایشگاه در سال ۱۳۸۹ تعداد ۲۵۷ شرکت از ۲۲ کشور و در دوره هشتم نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در مجموع ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۰ کشور جهان مشارکت کردند.

در دوره نهم و آخرین دوره برگزاری این گردهمایی بزرگ صنعت پتروشیمی و صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران هم با قوت گرفتن احتمال لغو تحریم ها در مجموع ۷۵۰ شرکت داخلی و خارجی از ۱۳ کشور جهان در تهران دور هم جمع شدند.

با این وجود به نظر می‌رسد با لغو کامل تحریم‌ها، یک رکورد تاریخی در حضور شرکت‌های معتبر بین‌المللی به منظور مشارکت در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست به ثبت برسد به طوری‌که تاکنون حضور بیش از ۴۰۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه قطعی شده است.

در همین حال مهندس محمد مقاره مدیر دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست اخیرا در گفتگو با ستاد خبری دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست درباره آخرین تغییر و تحولات برگزاری هر چه باشکوه تر دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در فروردین ماه سال آینده، گفت: تمامی فضای نمایشگاه دهم ایران پلاست به شرکت‌های متقاضی داخلی و خارجی واگذار شده است.

کل فضای نمایشگاه دهم ایران پلاست حدود ۲۳ هزار مترمربع است که از این متراژ نمایشگاهی تاکنون بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع به شرکت های خارجی واگذار شده و تاکنون حضور شرکت‌هایی از اتریش، آلمان، ایتالیا، تایوان، ترکیه، هند، چین، کره جنوبی، پاکستان و چندین کشور آسیایی و اروپایی دیگر در دهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست قطعی شده است.

حضور این تعداد شرکت خارجی در نمایشگاه دهم ایران پلاست قابل مقایسه با هیچ یک از نمایشگاه‌های عمرانی، تجاری و اقتصادی کشور نیست و نمایشگاه ایران پلاست تنها نمایشگاه در کشور است که توانسته است به استانداردهای بین‌الملی نزدیک شود و سطح مشارکت جهانی خود را تا ۳۰ درصد افزایش دهد.

مهمترین سیاست برگزاری دهمین نمایشگاه ایران پلاست ایجاد بستری به منظور «انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه» در صنایع تکمیلی پتروشیمی کشور است تا فعالان این صنعت بتوانند با استفاده از فرصت طلایی لغو تحریم ها نسبت به نوسازی، بهینه‌سازی و مدیریت مصرف انرژی در خطوط تولید قدیمی خود استفاده کنند و بهره وری در صنعت ارزش آفرین تکمیلی پتروشیمی افزایش یابد.

گفتنی است، دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ۲۵ تا ۲۹ فروردین ماه ۱۳۹۵ (۱۳ تا ۱۷ آوریل ۲۰۱۶ میلادی) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه و جزئیات برگزاری دهمین نمایشگاه ایران پلاست، می‌توانند به سایت اینترنتی نمایشگاه به نشانیwww.iranplast.irمراجعه کنند و یا با شماره ۸۸۶۲۰۰۰۵-۰۲۱، ۸۸۰۵۹۸۳۴-۰۲۱- فکس : ۸۸۶۲۰۰۰۵ و ایمیل  info@iranplast.ir تماس بگیرند. منبع (+)