بانك‌هاي با سطح و ارزش بالا براي ايجاد روابط با ايران اعلام آمادگي كرده‌اند؛ حتي بانك «ICBC» چين نيز به عنوان بزرگ‌ترين بانك دنيا مذاكرات زيادي براي اين روابط داشته است.

به گزارش اعتماد، شبكه بانكي ايران در ١٠ سالي كه گذشت همه ظرفيت‌هاي قانوني بين‌المللي خود را براي ارتباط با جهان از دست داده بود. كارگزاران حاضر به خدمات‌دهي به بانك‌هاي ايراني نبودند و جريمه‌هاي بسيار سنگين در انتظار هر نوع سرويس‌دهي به ايران است. سوييفت ايران را از مدار ارتباطي‌اش خارج كرد و ايران توان گشايش هيچ‌نوع ال‌سي در جاي جاي جهان نداشت. حالا برجام فرصتي را براي ايران فراهم كرده تا شبكه بانكي جهاني ارتباطاتش را با ايران از سرگيرد.

پس از ماجراي بسته شدن پرونده «PMD»، استقبال بانك‌هاي خارجي براي ورود به ايران و ايجاد روابط بانكي شدت گرفت. به گونه‌اي كه در اين مدت هيات بانك مركزي ايران با مقام‌هاي عالي بانكي كشورهاي زيادي از جمله ايتاليا، فرانسه، اتريش، آلمان ، ژاپن، سوئد، دانمارك و الجزاير مذاكراتي داشت و هيات‌هايي از ايران هم به كشورهاي ديگر سفر كرد. در دوران تحريم نه‌تنها بانك‌ها ترجيح مي‌دادند كه ريسك روابط با بانك‌هاي ايراني را نپذيرند، بلكه اگر هم بانكي وارد مي‌شد در سايز بسيار كوچك بود كه اگر دچار مشكل مي‌شد چندان ضرري براي كشورش نداشته باشد.

حالا يعقويي، مديركل بين‌الملل بانك مركزي به ايسنا خبر داده كه بانك‌هاي با سطح و ارزش بالا براي ايجاد روابط با ايران اعلام آمادگي كرده‌اند؛ حتي بانك «ICBC» چين نيز به عنوان بزرگ‌ترين بانك دنيا مذاكرات زيادي براي اين روابط داشته است. آنطور كه يعقويي گفته اوايل شروع مذاكرات هسته‌اي زماني كه بانك‌هاي مختلف خارجي به ايران سفر مي‌كردند سايز كوچكي داشتند و در حد يك بانك ١٠ تا ٢٠ ميليون دلاري بودند. هرچند پيش از اين مذاكرات و در دولت گذشته، در عمل بانكي براي مذاكره حاضر نمي‌شد يا كشورها گاهي بانك‌هايي با ارزش سه تا چهار ميليون دلار مي‌فرستاند كه اگر در دوران تحريم مشكلي براي آن پيش آمد ضرر زيادي نكرده باشند.

او با اشاره به اينكه يكي از دستاوردهاي ما در مذاكرات هسته‌اي اين بود كه بانك‌هاي بزرگي اكنون براي مذاكره با ايران وارد شده‌اند، اعلام كرد: در نمونه‌اي بارز بانك «ICBC» چين، به عنوان بزرگ‌ترين بانك جهان از نظر صورت‌هاي مالي و دارا بودن بزرگ‌ترين شبكه براي مذاكره به ايران آمد و اكنون با بانك مركزي ايران پيشنهاد ارايه خدمات در حوزه خزانه داري ارزي، عمليات اعتبار اسنادي و ارايه خدمات فاينانس را مطرح كرده و در اين خصوص توافقات خوبي هم به دست آمده است.