پترون- بازار سهام به دلیل تحقق انتظارات خود از توافق برجام و برچیده شدن تحریم‌های مالی و بانکی در روزهای آینده و از طرفی نهایی شدن فرمول قیمت‌گذاری خوراک مجتمع‌های پتروشیمی این روزها با نوسانی شدن نماگر‌ها و بهبود حجم و ارزش معاملات روزانه سهام روبه‌رو شده است. مشخص شدن فرمول قیمت‌گذاری خوراک مجتمع‌های پتروشیمی مورد استقبال فعالان این صنعت و در راستای منافع آنها تعیین شده است.

در حال حاضر بررسی تحرک معامله‌گران بازار سهام نشان می‌دهد تعداد بازیگران اغلب حقیقی بازار با جابه‌جایی نقدینگی از بازار اوراق بدهی به بازار سهام در حال افزایش است و این در حالی است که ورود پول تازه به بازار نیز اندکی لمس می‌شود. با توجه به فضای روانی حاکم بر بورس و وجود انگیزه‌های صف محوری در بازار سهام، به سرمایه‌گذارانی که علاقه مند به ورود به بازار سهام هستند، توصیه می‌شود با تحلیل و بررسی گزارش‌های مالی شرکت‌ها و مبتنی بر دیدگاه بلند‌مدت اقدام به تصمیم‌گیری کنند و سرمایه اصلی معیشت خود را وارد بازار نکنند.

تأثیر توافق برجام در صورت‌های مالی شرکت‌ها آنی نخواهد بود. سهامداران بورس باید متوجه این موضوع باشند که حذف تحریم‌ها در طول زمان رخ خواهد داد و اشخاصی که هم‌اکنون با دید حذف تحریم‌ها سهام شرکت‌ها را خریداری می‌کنند، باید نسبت به وقوع اثرات مثبت در صورت‌های مالی شرکت‌ها صبور باشند.در حال حاضر صنایع پتروشیمی، خودرویی، بانکی، تجهیزاتی و حمل‌و‌نقل باتوجه به رفع تحریم‌ها مورد توجه فعالان بازار سهام هستند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد با توجه به افزایش تقاضای بازار سهام در روزهای آینده و در دستور کار قرار گرفتن عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌ها در بورس تهران اثرات مفیدی برای بازار داشته باشد.

منبع (+)