پترون- دبیر انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: اگرچه در ابلاغ معاون اول رییس جمهور به نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اشاره نشده، اما با شاخصهای اعلام شده و محاسبات ما رقمی بین ۸ تا ۸.۵ سنت به دست می‌آید که در مقایسه با ۱۳ سنت قبلی، نگرانی را تا حد زیادی برطرف می‌کند.

احمد مهدوی ابهری دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، ابلاغ فرمول تعیین قیمت گاز طبیعی خوراک پتروشیمی‌ها را گامی مهم و خدمتی بزرگ به بازار سرمایه در  آستانه  لغو تحریم‌ها توصیف کرد.

ابهری افزود: ابلاغیه دولت یازدهم قیمت‌ها را به فرمولی مشخص متصل و سرمایه‌گذاری در این صنعت کلیدی را تسهیل خواهد کرد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت، از مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نیز متناسب با آن تعدیل شود؛ بنابراین تصمیم جدید اگرچه دیرهنگام اما برای این صنعت مادر مطلوب است و جای تقدیر و تشکر دارد.

وی اظهار داشت: اگرچه در ابلاغیه معاون اول رئیس‌جمهور، اشاره ای به نرخ خوراک پتروشیمی‌ها نشده، اما با شاخص‌های اعلام‌شده  و محاسبات ما رقمی بین ۸ تا ۸.۵ سنت به‌دست می‌آید که در مقایسه با رقم ۱۳ سنت قبلی نگرانی‌ها را تا حدود زیادی برطرف می‌کند.

نایب‌رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی: فرمول جدید هنوز جذاب نیست

نایب‌رئیس انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی از تعیین قیمت ۸.۵سنت برای هرمترمکعب گاز طبیعی به‌عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی در فرمول جدید خبر داد و گفت: این فرمول و نرخ فقط مانع ضرر و زیان واحدهای پتروشیمی می‌شود و برای سرمایه‌گذاری جذاب نیست.

محمدعلی رجالی اظهار داشت: هرچند قیمت جدید گاز طبیعی برای واحدهای پتروشیمی نسبت به قبل بهتر است، اما برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی کافی نیست.

وی گفت: زمانی که قیمت هر بشکه نفت ۱۲۰ دلار بود خوراک پتروشیمی‌ها ۱۳ سنت بود، حالا که قیمت نفت به ۳۰ دلار رسیده حدود ۵ سنت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را کم کرده‌اند.

رجالی با بیان اینکه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها هنوز با قیمت نفت همخوانی ندارد، افزود: رقبای خارجی ما جایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که هم فضای کسب و کار و هم قیمت تمام‌شده پروژه مناسب باشد، بنابراین با این تغییر قیمت نمی‌توانیم بگوییم که کار ما صددرصد درست شد.

وی با مقایسه بهره پولی در ایران و برخی کشورهای منطقه گفت: در اینجا صندوق توسعه ۸درصد، بانک ۲درصد و روی هم ۱۰درصد از سرمایه‌گذار بهره دریافت می‌کنند، در حالی که نرخ بهره جهانی ۱ تا ۲درصد است و این یعنی اینکه طرح برای من بسیار گران‌تر از خارجی تمام می‌شود.

رجالی افزود: بهره بانکی در ایران ۲۴ تا ۳۰ درصد است در حالی که در کل دنیا ۲ تا ۳ درصد است و بنابراین سرمایه‌گذار خارجی با این شرایط نمی‌آید، باید فضای کسب و کار را به‌دور از شعار و با تدوین قوانینی در مجلس که کارآفرین داخلی معادل سرمایه‌گذاران دیگر کشورها امنیت، جذابیت و معافیت داشته باشد آماده کنیم.

وی گفت: به‌نظر من قیمت حدوداً ۸.۵سنتی خوراک پتروشیمی‌ها به‌اندازه‌ای که از بحران عبور کنند خوب است، اما برای ورود به بازارهای رقابتی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی باید حتماً قیمت خوراک پتروشیمی‌ها بیشتر از این تعدیل شود چون سرمایه‌گذار به‌دنبال جای امن و جذاب برای سرمایه‌گذاری می‌گردد.

رجالی با بیان “انتظار داریم نرخ خوراک مایع هم برای جلوگیری از زیان واحدهای مایع تعدیل شود”، افزود: برای ساخت یک واحد متانول ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است، با توجه به بهره بانکی این میزان سرمایه گذاری هر تن متانول را باید حداقل ۳۰۰ دلار بفروشد در حالی که اکنون متانول با قیمت ۱۸۰ تا ۲۰۰ دلار فروخته می‌شود که این ضرر است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا قیمت جدید تحرکی در عرصه صادرات ایجاد می‌کند، گفت: قیمت کالای ما جهانی است و با این قیمت هم هیچ اتفاقی برای پتروشیمی‌ها در عرصه صادرات نمی‌افتد اما کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها حداقل جلوی ضرر را می‌گیرد.

فرمول پیشنهادی وزارت نفت برای تعیین قیمت فروش گاز طبیعی به‌عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی از سوی معاون اول رییس‌جمهور مورد موافقت قرار گرفت و ابلاغ شد.

پس از آنکه وزیر نفت فرمول پیشنهادی تعیین قیمت گاز طبیعی خوراک واحدهای پتروشیمی را به اسحاق جهانگیری ارائه کرد، معاون اول رییس جمهور فرمول یادشده را فرمولی مناسب ارزیابی کرد که می‌تواند اطمینان لازم را به سرمایه گذاران در صنعت مهم پتروشیمی بدهد.

گفتنی است به‌دلیل اهمیت موضوع، وزارت نفت هماهنگی‌های لازم را با وزارت امور اقصادی و دارایی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عمل آورده است و فرمول پیشنهادی به امضای وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز رسیده است.

منبع (+)