پترون- در پی اصرار وزیر صنعت بر سر خروج نیمی از محصولات پتروشیمی از بورس کالا علی رغم اعلام مخالفت معاون اجرایی رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت؛ شورای رقابت هفته آینده تشکیل جلسه می دهد.دویست و سی و هفتمین جلسه شورای رقابت با موضوع «بررسی خروج پتروشیمی از بورس کالا» با حضور اعضای این شورا روز دو شنبه هفته آینده مورخ ۲۸ دی ماه ۹۴ در محل شورا و مرکز ملی رقابت برگزار خواهد شد.

این جلسه پس از آن که گزارش های مبنی بر تلاش شخصی نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن  و تجارت بر سر خروج نیمی از محصولات پتروشیمی از بورس کالا به دلایلی موهوم منتشر شد در دستور کار شورای رقابت قرار گرفته است.

وزیر صنعت علی رغم مخالفت محمد شریعتمداری ،معاون اجرایی رییس جمهور و محمد باقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه و سخنگوی دولت ، شخصاً موضوع خروج نیمی از محصولات پتروشیمی از بورس کالا را پیگیری می کند.

هفته گذشته سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با اشاره به اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا مخالف است برای دومین بار گفته بود«خروج معاملات پتروشیمی از بورس کالا نظر شخصی وزیر صنعت است»

به گزارش فارس، تداوم رکود در فضای کسب و کار کشور و کاهش حاشیه سود فعالان پتروشیمی از بابت تبعات کاهش قیمت جهانی نفت باعث شده تا بازار محصولات پتروشیمی عرصه تکاپوی دلالان برای دستیابی به سودهای بادآورده و غیر شفاف شود.

از جمله این سودها تکاپوی دلالان برای دستیابی به کدهای معاملاتی شرکت‌های برخوردار از معافیت مالیات ۹ درصدی و فروش محصولات پتروشیمی به قیمت های ارزان در بازار آزاد شده است. ادامه این پدیده فعالیت شرکت های فعال و پایین دستی صنعت پتروشیمی را با تهدید مواجه کرده است.

تنها مرجع شفاف و متشکل ملی در اقتصاد ایران هم اکنون بورس کالا است که در صورت خروج محصولات پتروشیمی از این بازار معلوم نیست چگونه تحرک دلالان در بازار رصد و تهدید ها شناسایی می شوند.

منبع (+)