پترون –

دولت سعود که خود بزرگترین عامل کاهش قیمت نفت بوده است اکنون با مشکلات مالی دست به گریبان است ، کسری بودجه ۱۳۰ میلیارد دلاری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ و پیش بینی کسری بودجه در سال ۲۰۱۶ در سایه جنگ یمن و حمایت مالی و لجستیکی از گروههای تکفیری و تروریستی در منطقه همه و همه نشان از آن است که پادشاهی دلارهای نفتی سعودی در حال فروپاشی است و این کشور برای فرار از بحران مالی فروش شرکت های دولتی را در دستور کار خود قرار داده است.

شرکت دولتی سعودی آرامکو تأیید کرده است که طرح عرضه عمومی اولیه سهام این شرکت در حال بررسی است.

به گزارش پترون به نقل از بلومبرگ، بر اساس بیانیه‌ای که توسط شرکت آرامکو منتشر شده است، فروش درصدی از سهام شرکت مادر یا مجموعه‌ای از واحدهای پایین‌دستی شرکت آرامکو، در حال بررسی است. نتایج این بررسی قرار است در اختیار هیئت مدیره شرکت آرامکو قرار گیرد تا بر اساس آن، نظر نهایی خود را در رابطه با طرح مزبور به شورای عالی شرکت ارائه دهند.

پیش از این محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با اکونومیست گفته بود که دولت طرح عرضه عومی اولیه سهام شرکت آرامکو را به‌عنوان بخشی از بسته اصلاحات اقتصادی، در دست بررسی دارد. وی طرح‌های اقتصادی جدید دولت سعودی را با برنامه‌های مقایسه کرده است که اقتصاد بریتانیا را در دهه ۱۹۸۰ به‌لرزه درآورد.

ذخایر نفتی تحت‌کنترل شرکت سعودی ارامکو تقریباً ۱۰ برابر ذخایر شرکت اکسون موبیل است و ارزش آن بیش از ۲.۵ تریلیون دلار برآورد می‌شود.