آقای دکتر ایزدخواه ضمن خوشامدگویی به صنعتگران کشور و اعضای تعاونی صنایع پلاستیک تهران سخنرانی خود را با ارائه نکاتی از اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی همچون گذشت پنج سال از شکل گیری اتحادیه سراسری این گزارش نشان دهنده مسیری است که اتحادیه سراسری تاکنون پیموده است ارائه نمودند.

مستحضرید که در سال ۸۹ شورای هماهنگی تعاونی های تامین نیاز با حضور ۵ تعاونی که یکی از بانیانش هم همین تعاونی صنایع تهران بوده است و جزء اولین ها دراین مسیر بوده است، شکل گرفت . صحبت این بود که علی رغم وجود تشکل های مختلف ما در صنعت پلاستیک و پلیمر یک تشکل فراگیر ایجاد شود که بتواند پاسخگوی نیاز های کلان صنعت باشد، پس با هدف تشکل فراگیر، اتحادیه سراسری تعاونی های تامین نیاز تشکیل شد و بعد از یک سال از گذشت شورای هماهنگی اتحادیه در وزارت تعاون ثبت شد و با ۱۲ تعاونی کار را شروع کرد و بحمد خداوند امروز بعد از ۵ سال تعدد تعاونی ها به بیش از ۳۹ تعاونی تامین نیاز در صنایع پلیمری و شیمیایی در سراسر کشور رسیده است که ۱۵ تا از این تعاونی ها را خود اتحادیه با حضور در استانها با کمک نهادهای دولتی شکل داده است.

لازم به ذکر است در روند سیاست گذاری هایی که اتحادیه تا کنون پیش برده است شاهد اتفاقات خوبی بوده ایم، اتفاقاتی چون:

  1. ورود تعاونی ها به بورس کالا، مستحضرید که تا قبل از این، ورود تعاونی ها به بورس امکان پذیر نبود و رایزنی های مختلفی با وزارت خانه ها انجام شد تا تعاونی بتواند به عنوان خریدار به بورس کالا راه پیدا کند.
  2. نکته دیگر عضویت اتحادیه سراسری در کارگروه تخصصی تنظیم بازار محصولات پتروشیمی در وزارت صنعت بود که از ۷ نفر عضو ۲ نفراین گروه از نماینده تشکل ها بودند که اتحادیه نماینده و طلب کننده خواسته ها و نیاز های تعاونی ها درآن کارگروه بود.
  3. پیگیری تخصیص مواد اولیه پتروشیمی ها بصورت مستقیم به تعاونی های تامین نیاز، که اتحادیه با طرح این ایده توانست مجوز ده درصد از محصولات پتروشیمی ها را بصورت مستقیم اخذ کند که تا الان با پتروشیمی جم ، بازرگانی و شازند و در آغاز حرکت شروع به کار کرده است و در حال انعقاد تفاهم با دیگر پتروشیمی ها هست.

ایشان خاطرنشان کرد که اتحادیه تاکنون فراتر از دیگر تشکل ها به میدان آمده است و توانست پای میز مذاکرات سیاست گزاری با نهاد های دولتی بنشیند کما اینکه دیگر تشکل ها گله مند بودند که حتی نامه اشان در پتروشیمی ها بی پاسخ می ماند اما به جایی رسیدند که تعاونی ها نماینده مستقیم در کارگروه تنظیم بازار داشتند. ما در حال حاضر از اقدامات توسعه ای صحبت میکنیم که اتحادیه بتواند با سندیکاهای کشور های خارجی و هدف، تعامل مستقیم داشته باشد هم برای انتقال تجهیزات واردات فناوری و هم برای صادرات محصول جز آن دسته از بحث هایی است که در افق های کاری اتحادیه مطرح هست .

نکته دیگر اینکه طبق صحبت های چند باره وزیر صنعت مبنی بر فروش محصولات پتروشیمی از بورس کالا موجب شد تا نامه ای را مبنی بر جلوگیری از این کار خدمت ریاست محترم جمهموری ارسال کنیم که در دستور کار کارشناسان دفتر ریاست جمهوری قرار گرفت .

ایده اصلی اتحادیه این است که نظام اصلی باید یک نظام دو گانه باشد : بورس و تعاونی ها ، این ایده ابتکاری را بطور محکم ارائه میدهیم که نه حذف بورس و نه دلالی و سفته بازی و نه برگشت به گذشته و سیستم رانتی و حواله ای بلکه بورس بعلاوه تعاونی های تامین نیاز و این نشان دهنده موفقیت است که در سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزارتن میزان خرید تعاونی ها از بورس کالا بوده است.

ایشان عنوان کرد طبق بررسی دقیق دفتر مطالعاتی اتحادیه ثابت کرده ایم که در پنج سال اخیر صنعت پلیمر و پلاستیک ۱۲ درصد رشد تولیدات داشته ایم علی رغم رکود حاکم بر جامعه و صنعت کشور و این ادعای ما هست که این محق ناشی از ورود تعاونی های ما به بورس کالا بوده است و دست گرفتن نظام توزیع بوده است .

ایشان به تعاملات مثبت با زورات تعاون اشاره کردند و خبر از برگزاریی یک سمینار تخصصی در حوزه پایین دست دادند که میخواهیم افق آینده اتحادیه را به طور روشن عنوان کنیم .

وی همچنین متذکر شد هدف شکل گیری اتحادیه تشکل فراگیر بود و درست نیست در صنعتی که قریب به ۴۰ سال عزیزان درکنار هم فعالیت دارند بخواهد اختلافی را بین تشکل ها نشان دهند ، با اسناد و مدارکی که وجود دارد چون توافقات اولیه میرحیدری از انجمن ، مقیمی از صنف پلاستیک ؛ رضازاده از اتحادیه تعاونی ها معتقد به این تشکل فراگیر بودند پس این اختلافات قابل تکذیب است و با توجه به اینکه هنوز اول راه هستیم
می بایست سطوح این تشکل محکم و این همکاری ها هر روز عمیق تر بشود و یک پارلمان واقعی در صنعت پایین دست پتروشیمی داشته باشیم که نماینده انجمن ها ، نماینده تعاونی ها و نماینده اتحادیه ها ، خوشه های صنعتی و هر نوع تشکلی که در صنعت هست حضور داشته باشد .

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مطالعه ۱۵ ساله خود ب بر روی صنعت پرداخت و گفت کشور تشکلی همانند اتحادیه که در سطح خودش و متکی به خود بتواند بدون رانت ، ویژه خواری و امتیاز گیری و انحصار طلبی مسیری را از صفر شروع کند . همانگونه ک فردی از نهاد دولتی اظهار داشت کار را به تعاونی نباید داد و این مساوی با انحصار طلبی است !!! در صورتی که تعاونی یعنی همه نه انحصار طلبی اخیار دادن به همه مساوی با انحصار طلبی نمی باشد که امروزه اتحادیه به حمد خداوند جایگاه خود را پیدا کرده است .

لازم به ذکر است از همت مردانه رضازاده ها ، میرزایی ها و … به اقدام این موارد مهم و از قرار دادن دفتر شخصی خود در اختیار اتحادیه و تامین مالی از حساب شخصی خودشان تشکر و قدردانی کرد.