پترون –   دبیر مرکز توسعه نوآوری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر دو طرح فعال «تولید داروهای ضد سرطان استراتژیک» و «ایجاد دانش فنی طراحی و تولید مبدل کاتالیست سرامیکی سیستم‌های احتراقی» را در مرحله داوری نهایی داریم که در صورت تصویب مراکز نوآوری مربوط به این دو حوزه تاسیس می‌شود.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، نسیم لحیمگر درباره فعالیت‌های این مرکز اظهار کرد: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی (بنیاد ملی علم ایران) در راستای تولید علم، فناوری و تجاری‌سازی و بهره‌مند شدن مردم از نتایج آنها و راهبردهای تعریف شده در برنامه راهبردی خود با ایجاد مرکز توسعه نوآوری در صندوق ضمن همکاری با سایر دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در قالب سایت و نود نسبت به ایجاد و توسعه مراکز نوآوری اقدام می‌کند.

لحیمگر با بیان اینکه نوآوری به عنوان توانایی مدیریت خلاق بر دانش است، افزود: از ابتدای مطالعات و تشکیل مرکز، فعالیت‌ها به گونه‌ای بود که هم‌پوشانی و موازی‌کاری با سایر مراکز فعال در حوزه نوآوری نداشته باشیم به نحوی که از طریق رسیدن به محصول، فرآیند یا خدمت جدیدی بتوانیم پاسخگوی تقاضای بازار و سایر نیازهای اجتماعی باشیم.

وی اظهار کرد: مراکز نوآوری نقش مهمی در توسعه دانش بنیادی و در نهایت تبدیل آن به ثروت ایفا می‌کنند. موفقیت مراکز نوآوری مستلزم پژوهش‌های بنیادی و همکاری مراکز دانشگاهی، دولت و صنعت در جهت طراحی محصولات جدیدی است که بر اساس دستاوردهای این تحقیقات می توان آنها را به بازار عرضه کرد.

دبیر مرکز توسعه نوآوری صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در واقع مرکز توسعه نوآوری از طریق سرمایه گذاری بر روی فناوری‌های جدید، حمایت از مراکز نوآوری و حمایت از توسعه نوآوری در کشور به نیازهای ملی پاسخ داده و از طریق توسعه علمی به افزایش رقابت‌پذیری اقتصاد ملی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه حمایت‌ها در مرکز به دو طریق انجام می‎شود، ادامه داد: حمایت از مراکز نوآوری که بر توسعه فناوری‌های جدید و پیشرفته متمرکز هستند و حمایت از مراکز نوآوری که بر پاسخ به نیازهای شرکت‌های همکار و بنگاه‌های اقتصادی توجه دارند.

لحیمگر تصریح کرد: در حال حاضر دو طرح فعال «تولید داروهای ضد سرطان استراتژیک» و «ایجاد دانش فنی طراحی و تولید مبدل کاتالیست سرامیکی سیستم‌های احتراقی» را در مرحله داوری نهایی داریم که در صورت تصویب مراکز نوآوری مربوط به این دو حوزه تاسیس می‌شود.

وی بیان کرد: از ابتدای فعالیت این مراکز یک شرکت همراه با طرح خواهد بود تا در نهایت ایده به مرحله تجاری سازی برسد در مراحل بعد امکان توسعه و افزایش تعداد شرکت‌ها وجود دارد.

انتهای پیام