پترون –  معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی تبدیل متانول به بنزین را یکی از راه هایی دانست که می توان حداکثر بهره وری را از گاز کسب کرد و گفت: با وجود سرمایه گذاری بالا باید پالایشگاه بسازیم چراکه اشتغال زایی آن همه هزینه ها را توجیه می کند.

محمد حسن پیوندی معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری موج با بیان اینکه باید این درک در سطح کلان کشور به وجود بیاید که نان و آب کشور در پتروشیمی نهفته است، گفت: باید ببینیم رشد اقتصادی یعنی چه؟ به نظر من در این راستا باید به ایجاد شغل فکر کنیم. برای رسیدن به این مهم بدون شک باید پالایشگاه بسازیم. دلیلی وجود ندارد که با سابقه بالای صد ساله نفت که در حدود هشتاد سال از عمر پالایشگاه آبادان می گذرد، بخواهیم نفت خام صادر کنیم. واقعا چه هنری در آن نهفته است.
وی با تاکید بر لزوم ساخت پالایشگاه در کشور ادامه داد: باید پالایشگاه بسازیم تا بتوانیم بنزین، گازوئیل و… صادر کنیم. درست است که هزینه ساخت پالایشگاه بالاست اما صرفنظر از سودآوری و ایجاد وجهه بین المللی آن، شغلی که در این پالایشگاه ها ایجاد می شود به تنهایی این کار را توجیه می کند.
وی تصریح کرد: اصل اقتصاد، رفاه است و رفاه یعنی ایجاد شغل. یعنی کسی بیکار نباشد؛ رفاه این نیست که عده ای بیکار باشند و عده ای بنز سوار شوند.
معاون مدیرعامل پتروشیمی با اشاره به اینکه پتروشیمی تنها هشت درصد هیدروکربن کشور را استفاده می کند اما در همین شرایط فعلی ۴۵ میلیون تن کالا تولید می کند، اضافه کرد: علاوه بر این، محصولات پتروشیمی ۴۰ درصد صادرات غیرنفتی را دارند بنابراین، نباید نگران زیان دهی این صنعت باشیم.
کسب بهره وری با تولید بنزین از گاز
وی با بیان اینکه هیچ ارزشی برای صادرات نفت خام و گاز قائل نیستم، تصریح کرد: فرهنگ تبدیل متانول به بنزین هم یکی از راههایی است که با کمک آن می توانیم حداکثر بهره وری را از گاز طبیعی داشته باشیم.
پیوندی در ادامه اظهار کرد: نباید قیاس کنیم میان ارزش بیشتر صادرات گاز و یا استفاده به عنوان خوراک پتروشیمی چرا که این دو مورد هیچ ربطی به هم ندارد.
وی با تاکید بر اینکه مگر این هشت درصدی که با احتساب نفت خام وارد صنعت پتروشیمی می شود جلوی صادرات گاز را گرفته است، تصریح کرد: به نظر می رسد این اظهارات فقط به منظور تخطئه کردن پتروشیمی باشد.
ادغام پتروشیمی ها اقتصادی است
پیوندی در رابطه با ادغام پتروشیمی ها در جهت کسب سود بیشتر گفت: برای ادغام پتروشیمی ها با هم بایدی در کار نیست و ناخودآگاه این ادغام صورت خواهد گرفت. چرا که رفته رفته مدیریت پتروشیمی ها خصوصی شده و ظرف چند سال آینده تغییر کرده و ظرفیت های جدیدی روی کار آمده و آنها متوجه خواهند شد که نفع در این است که پتروشیمی ها باهم ادغام شوند و یک زنجیره تولید تشکیل دهند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل اینکه پتروشیمی ها به صورت جداگانه فعالیت می کنند بنابراین بخشی از منافعشان به هدر می رود و مجبورند با هم در بازار رقابت کنند و در اثر این رقابت، محصول را مفت به خارجی ها می فروشند. در صورتیکه قبلا چنین مناسبت هایی بین شان نبود.
پیوندی تصریح کرد: بنابراین اگر پتروشیمی ها با هم ادغام شوند این بخش به صورت خصوصی بهتر مدیریت می شود و از آنجا که سیستم های نظارتی بالا سرشان نیستند بهتر می توانند کار کنند. از سوی دیگر چون به صورت زنجیره ای فعالیت می کنند مجبورند به هیات مدیره حساب و کتاب محکم پس بدهند. علاوه براین در این مجموعه هیات مدیره ها هم نقش متفاوتی ایفا خواهند کرد.