پترون – در این چند روز طرح ضد ایرانی کنگره آمریکا در صدر خبرهای ایران قرار دارد ، از نامه نگاری کری به ظریف تا انتقادهای ظریف و سایرین اما آنچه این تحریم را برای صنایع پایین دست پتروشیمی حائز اهمیت می کند این است که میزان اثر گذاری این تحریم به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر این صنعت چگونه و به چه میزان است؟
یکی از رویدادهای این صنعت که احتمالا از این تحریم آسیب خواهد دید نمایشگاه بین المللی ایران پلاست است ، چرا که مطابق این قانون احتمالا برخی از شرکت های خارجی که در این رویداد بزرگ تجاری ثبت نام کرده بودند از حضور در این نمایشگاه انصراف خواهند داد یا اینکه با تیم مدیریتی خود به این نمایشگاه نخواهند آمد، احتمالا مسئولان ایران پلاست و مدیر این نمایشگاه جناب آقای مهندس مقاره طی مکاتبات با وزارت خارجه و آقای دکتر ظریف این موضوع و آسیب احتمالی این نمایشگاه از این تصمیم خصمانه دولت آمریکا را به اطلاع وزارت خارجه خواهند رساند.
مهمترین تغییر در آنچه در مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۷ رای آری و ۱۹ رای نه به تصویب رسید، محروم کردن تعدادی از شهروندان ۳۸ کشور امضاء کننده از مزایای توافق معروف به لغو متقابل روادید (Visa Waiver Program) است.

مزیت اصلی این توافق چند جانبه این است که شهروندان این کشورها می‌توانند بدون ویزا برای دیدارهای ۹۰ روزه به آمریکا سفر کنند. متقابلا شهروندان آمریکا هم برای سفر به آن کشورها نیازی به ویزا ندارند.

 

137062_839

 

  • در صورت تصویب چه گروهی از شهروندان از استفاده از مزایای این توافق محروم می‌شوند؟

نخست: آن دسته از شهروندان این کشورها که به هر دلیل در ۵ سال گذشته به ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده‌اند یا در آینده سفر کنند.

دوم: شهروندان این ۳۸ کشور که تابعیت ایران، عراق سوریه و سودان را علاوه بر کشوری که در آن زندگی می کنند دارند.

این طرح مشخص نکرده است که برای مثال فرزند یک خانواده ایرانی که در اروپا متولد شده و شهروند یک کشور اروپایی‌ست و هیچ گاه به ایران سفر نکرده از دید این قانون تابعیت دوگانه دارد یا نه؟ یا ایرانی که سالهاست ایران را ترک کرده و برای مثال شهروند استرالیا یا بریتانیاست شامل این قانون می‌شود؟ و آیا باید برای ورود به آمریکا ویزا بگیرد یا نه؟

 

 

  • هدف از این طرح چیست و چرا کشورهای دیگر مثل عربستان و پاکستان اضافه نشده‌اند؟

ایده محدود کردن توافق چندجانبه لغو روادید پس از حملات پاریس مطرح شد. بعضی نمایندگان با ابراز نگرانی از این که مهاجمان آن حمله شهروند فرانسه بوده‌اندگفته‌اند آنها می‌توانسته‌اند بدون نیاز به ویزا با استفاده از گذرنامه اروپاییشان به آمریکا سفر کنند. در نتیجه طرح این تغییرات پیش از حملات اخیر در کالیفرنیا (سن برناردینو) ریخته شده بود.

گویی این که حملات کالیفرنیا فضا را برای تصویب سریع آن در مجلس نمایندگان فراهم کرد. به نظر می‌آید ایران با استفاده از قانونی که آن کشور را به همراه سودان و سوریه در فهرست کشورهای حامی تروریسم وزات خارجه آمریکا قرار داده در آخرین روزهای قبل از رای گیری به توافق اضافه شده است. نمایندگانی که من با آنها تماس گرفتم از پاسخ دادن به این پرسش که چرا برای مثال عربستان و پاکستان اضافه نشده‌اند طفره رفتند.

 

  • ۳۸ کشور شامل کدام کشورها می شود؟

آندورا  – استرالیا  – اتریش  – بلژیک  – برونئی  – شیلی   – چک  – دانمارک  – استونی  – فنلاند   – فرانسه   – آلمان  – یونان  – مجارستان  – ایسلند  – ایرلند  – ایتالیا  – ژاپن  – لتونی  – لیختن اشتاین  – لیتوانی  – لوکزامبورگ  – مالت  – موناکو  – هلند  – نیوزیلند – نروژ  – پرتغال  – سن مارینو  – سنگاپور   – اسلوواکی  – اسلوونی  – کره جنوبی  – اسپانیا  – سوئد  – سوئیس  – بریتانیا  – تایوان  – برمودا