پترون-محمد رضا نعمت زاده در نشست نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی گفت : با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری؛ رویکرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید از واردات کالای مصرفی به سمت تولید داخلی و صادرات سوق پیدا کند.
وی با بیان اینکه آمادگی، همکاری در این زمینه با مناطق را داریم افزود : مناطق ویژه اقتصادی داریم که تکلیف مدیریت های آن روشن نیست ، یا دست شهرک های صنعتی است و یا بخش خصوصی ورود کرده و یا قرار است واگذار شود ، طولانی شدن زمان واگذاری سبب شده منطقه بدون مدیریت باشد ، نه در دست شهرک های صنعتی است و نه سازمانی متولی آن ، باید ضرب الاجل و مهلتی برای آن تعیین شود .
وی گفت : اگر این مناطق قابل واگذاری نیست باید مشخص و ابلاغ شود که ما بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم چون مناطق از ما تقاضای انجام کار دارند .
* توسعه گردشگری بدون توجه به مسائل زیست محیطی امکان پذیر نیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست گفت : توسعه مناطق آزاد از سیاست های کشور و یکی از پیشران های اقتصاد کشوردر زمینه های مختلف است و برای تحقق آن باید به موضوع توسعه پایدار توجه لازم صورت گیرد .
معصومه ابتکار تصریح کرد : سیاست کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه محیط زیست تکلیف و خط مش ها را روشن کرده است ، رویکرد قوی رئیس جمهور و دولت یازدهم نیز در این زمینه مشخص است .
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری بدون توجه به مسائل زیست محیطی امکان پذیر نیست گفت: توجه به حفاظت محیط زیست در مسائلی نظیر انرژی سبز، بازیافت و بهینه سازی مصرف انرژی اهمیت فراوانی دارد.
وی تصریح کرد : در مقطع برنامه ریزی در مناطق آزاد و مناطق ویژه ، ضرورت دارد در حوزه محیط زیست ظرفیت زیستی برای بهره برداری ، دخل و تصرف و بارگذاری فعالیت مورد توجه قرار گیرد .
ابتکار تاکید کرد : کارهای صنعتی نباید به قیمت آسییب رساندن به محیط زیست باشد ، این مناطق علاوه بر داشتن برنامه زیست محیطی گزارش وضعیت محیط زیست را به صورت سالانه ارائه دهند و در کنار فعالیت های خوبی که برای توسعه فعالیت اقتصادی و تجارت انجام می دهند در حوزه مسئولیت اجتماعی و حفاظت از محیط زیست گام بردارند .
* تجارت با همسایگان هدف گذاری مهم مناطق آزاد جدید است / کالای همراه با مسافر در مناطق آزاد پیامدهای منفی تبلیغاتی دارد و در برنامه ششم باید جلوگیری شود
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز در این نشست گفت : در بند ۱۱ اقتصاد مقاومتی ماموریتی که رهبرمعظم انقلاب معین فرموده اند چهار بند مورد توجه است ، تسهیل تولید ، توسعه صادارت ، انتقال فناوری و تامین نیازهای کشور .
اکبر ترکان تاکید کرد : جهت گیری های ما باید به این سمت باشد که چگونه می توان در راستای این سیاست ها حرکت کرد .
وی اظهار داشت : شکل گیری مناطق آزاد بر این اساس بوده است که تامین زیر ساخت ها بر عهده این مناطق باشد ، زمانی در این مناطق می توان در آمد کسب کرد که متکی به واردات باشند که این دیدگاه سبب شد این مناطق از روز نخست از واردات در آمد کسب و زیر ساخت ایجاد کنند که این روند را به یک عادت تبدیل کرده است .
مشاور رئیس جمهوری با بیان ایکه باید از این عادت و روند خارج شد افزود : یکی از موضوعاتی که مورد انتقاد هستیم حذف واردات است ، کل واردات مناطق ۳/۵( سه و نیم میلیارد دلار در سال است ) و از این میزان سه میلیارد دلار مستقیم وارد سرزمین اصلی می شود که با ثبت و سفارش و برای مصرف در صنایع کشور است که در منطقه آزاد به فروش نمی رسد ، بخش دیگری که قابل فروش است یا مانده اولیه است که در صنایع منطقه آزاد است یا کالای همراه با مسافر است .
دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت : جمع کالای همراه مسافر در هفت منطقه ۲۶۰ میلیون دلار است و چون بیش از اندازه بزرگ نمایی شده است در برنامه ششم خواستیم تا ترخیص کالای همراه با مسافر از مناطق آزاد به سرزمین اصلی در قالب کالای همراه با مسافر حذف شود و این اتهام را ازمناطق آزاد برداریم چرا که ارزش های کاری دوستان دراین مناطق به دلیل کالای همراه مسافر تحت تاثیر قرار می گیرد ، کالای همراه مسافر از ماموریت های ما نبود و سه منطقه کیش و قشم و چابهار کالای همراه با مسافر داشتند و در سایر مناطق جدید این موضوع در برنامه کاری نبوده است ،
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اضافه کرد : در روزهای پایانی دولت دهم نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را داشتند که در آنجا ذکر شده بود که کالای همراه با مسافر در سایر مناطق ازاد دیگر دیده شود تلاش ما این است در برنامه ششم این موضوع اگر چه به لحاظ اقتصادی کم اهمیت است اما پیامدهای منفی تبلغیاتی برای مناطق آزاد دارد جلوگیری شود .
ترکان گفت : در روزهای اخیر در جلسه ای پیشنهاد شد برای ممنوعیت تردد خودروهای با پلاک مناطق آزاد به سرزمین اصلی ، اعضای جلسه تاکید کردند باید با مصوبه هیات دولت باشد و نیازی به قانون ندارد ، این موضوع یکی از نکات منفی در مناطق آزاد است که بار سیاسی آن را تحمل می کنیم و دنبال این هستیم تردد را ممنوع کنیم .
وی اضافه کرد : هفت منطقه آزاد ما در مناطق مرزی قرار دارند و هفت منطقه جدید در حال ایجاد نیز در مناطق مرزی است ، تجارت با همسایگان از هدف گذاری اولیه در این مناطق جدید است و امیدواریم نقش درست خود را ایفا کنند.
* حجم ریالی طرح های در حال اجرا ۷۰۰ میلیارد تومان است
در ادامه برنامه مدیرعامل منطقه آزاد کیش به ارائه گزارشی ازفعالیت های عمرانی و زیر ساختی انجام شده و در حال ایجاد در جزیره کیش پرداخت و گفت : حجم ریالی طرح های خاتمه یافته تا کنون و در دولت تدبیر و امید ۳۸۰ میلیارد تومان بوده است ، حجم ریالی طرح های در حال اجرا ۷۰۰ میلیارد تومان و طرح های در حال مطالعه یک هزار میلیارد تومان است .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، علی اصغر مونسان به طرح های زیر بنایی و عمرانی ایجاد شده و در حال تکمیل همچون بندرتجاری کیش ، اسکله ۱۲ هزار تنی ، تصفیه خانه فاضلاب ، ترمینال مسافری بندرکیش ، برج مراقبت فرودگاه و ترمینال جدید بین المللی کیش ( دومین ترمینال پس از فرودگاه امام (ره ) )اشاره کرد .
وی ایجاد نیروگاه دوم جزیره کیش را از طرح های استراتژیک در کیش خواند و گفت : این نیروگاه قرار است ۱۰۰ مگا وات برق تولید کند و ۲۰ هزار متر مکعب آب شیرین کند که تا پایان سال حدود ۳۵ مگا وات برق آماده تولید است که این میزان در صورت تامین گاز امکان پذیر خواهد بود ، متناسب با آن هشت هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب در روز شیرین خواهد شد .
رئیس هیات مدیره منطقه ازاد کیش به طرح های صنعتی اشاره کرد و گفت : میزان جذب سرمایه گذاری در بخش غیر صنعتی پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان و در بخش صنعتی حدود ۶۰۰ میلیون تومان بوده است .
در ادامه این نشست مدیران مناطق آزاد اروند ، ماکو ، انزلی ، ارس ، قشم ، چابهار ،ارس به ارائه گزارشی از فعالیت های عمرانی ، زیربنایی ، فرهنگی و اقتصادی و همچنین موانع و مشکلات حوزه فعالیت خود پرداختند.
همچنین معاونان شورای دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد نیز به ارائه توضیحاتی در حوزه کاری خود در مناطق آزاد پرداختند.
نشست نقش مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی عصر روز سه شنبه با حضور معاون اول رئیس جمهور ، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، معاون علمی فناوری رئیس جمهوری ، و جمعی از معاونان و مدیران مناطق آزاد کیش در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد .

منبع: ایرنا