پترون-عراق به دلیل تنش های سیاسی با ترکیه قصد دارد یارانه دولتی اختصاص یافته به روغن خوراکی وارداتی از ترکیه را کاهش دهد.

به گفته یک مقام وزارت تجارت عراق، بغداد به دلیل تنش های سیاسی با ترکیه قصد دارد یارانه دولتی اختصاص یافته به روغن خوراکی وارداتی از ترکیه را کاهش دهد. سخنگوی وزارت تجارت عراق گفت، دولت به تدریج یارانه روغن خوراکی ترک را که به صورت مجانی بین افراد تحت تکفل برنامه جیره بندی غذا توزیع می کند کاهش دهد.
وی افزود: «برنامه دولت جایگزینی روغن تولید ترکیه با روغن تولید داخل و روغن وارداتی از سایر کشورهاست.» وی به دلیل این جایگزینی اشاره ای نکرد. در همین حال روزنامه البینه الجدیده چاپ بغداد در گزارشی نوشت، این اقدام برای نشان دادن اعتراض نسبت به ورود غیرقانونی نیروهای ترکیه به شمال عراق صورت می گیرد. ترکیه می گوید، نیروهایش در حال حمایت از پرسنل نظامی این کشور هستند که در حال آموزش دادن شبه نظامیان عراقی برای مقابله با داعش اند.
هفته گذشته ترکیه اعلام کرد به دنبال اعتراض عراق بخشی از نیروهایش را از خاک این کشور بیرون می کشد. سخنگوی این وزارتخانه افزود، ترکیه چند سال است تمام روغن مورد نیاز برنامه جیره بندی غذای وزارت تجارت عراق را تامین می کند. وی همچنین گفت، روغن تولیدی ترکیه که توسط بخش خصوصی عراق وارد می شود از این تصمیم متاثر نخواهد شد. بر اساس برنامه جیره بندی غذا اقلام غذایی شامل شکر، آرد، روغن خوراکی و برنج هر ماه بین مردم عراق توزیع می شود. محمد الدراجی، روز پنجشنبه در کنفرانسی خبری در بغداد گفت، تولید روغن خوراکی عراق سال آینده افزایش خواهد یافت.
این گزارش حاکی است، محمد شیعه السودانی، سرپرست وزارت تجارت عراق هفته گذشته در دیدار با سفیر ارمنستان در عراق در مورد امکان خرید روغن خوراکی از این کشور به جای ترکیه با وی گفت و گو کرده است. یک مقام سفارت ارمنستان در بغداد  بدون اشاره به جزئیات بیشتر برگزاری این نشست را تایید کرد.
انتهای پیام///

منبع: رویترز