پترون- بیژن زنگنه صبح امروز در نشستی که با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران داشت، به نرخ قیمت خوراک پتروشیمی‌ها اشاره کرد و گفت: ما قیمت نرخ خوراک را در آوردیم و آن را به آقای جهانگیری (معاون اول رئیس جمهور) داده‌ایم تا آن را تأیید کرده و پس از آن اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: نمی‌شود برای حفظ صنعت پتروشیمی قیمت خوراک را پایین بیاوریم، پتروشیمی‌ها می‌گویند زیان‌ده هستند در حالی که سال گذشته بیش از ۳۰ درصد سود برده‌اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که نگاه ما برای کشور درازمدت است و افزود: دنبال محبوبیت نیستم، بلکه می‌خواهم کاری کنم که وجدانم بین خدا و ملت ایران راحت باشد. یک عده خاص به من اصرار می‌کنند تا سود یک عده زیاد شود و قیمت خوراک را پایین بیاورم اما جالب اینجاست که ما با خصوصی‌ها راحت‌تر از خصولتی‌ها کار می‌کنیم و آنها عدم کارایی‌شان را با قیمت خوراک توجیه می‌کنند.

زنگنه به این نکته اشاره کرد که طی سالهای گذشته برخی با حساب و کتاب‌های اشتباه به گونه‌ای نشان دادند که سود برده‌اند و سود آن را تقسیم کرده‌‌اند. در حالی که پول‌ها را خورده و رفته‌اند و الان پالایشگاه‌ها تا سال ۹۲ ده‌ها هزار میلیارد تومان به ما بدهکارند چرا که آن زمان سود شناسایی شده بود.

وی ادامه داد: الان کار به جایی رسیده که آقای وزیر اقتصاد از ۳۶۵ روز سال ۳۶۰ روز حساب‌های ما را می‌بندند و هر مرتبه سازمان خصوصی‌سازی به ما می‌گوید ۲۰ هزار میلیارد تومان پول ما پیش شماست اما باید پرسید این پول کجاست! خورده‌اند، رفت، تمام شد.

 وزیر نفت تصریح کرد: اینکه به من فشار بیاورند تا نگاه کوتاه مدت داشته باشم و کوتاه بیایم میسر نخواهد بود چرا که بعدها جامعه می‌گوید این نوع قیمت‌گذاری غلط بود. قیمت گاز ما الان با هزینه‌هایی از جمله حفاری، در آوردن، شیرین‌سازی و بهره‌برداری در هر مترمکعب ۱۲ تا ۱۵ سنت است که بخشی از این هزینه را دولت به عنوان سوبسید می‌دهد و باید گفت شرکت نفت ضعیف شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد ایجاد پالایشگاه‌های خارجی هم گفت: با این کار صد درصد موافقیم اما به شرط آنکه آنها از نفت ایران برداشت کنند و ما خودمان نمی‌خواهیم این کار را بکنیم.

زنگنه در مورد صادرات گاز به کشورهای اطراف و سوآپ نیز به نکاتی اشاره کرد و گفت: من از خدا می‌خواهم که ۷ ماه سال گاز بدهم و ۵ ماه گاز بگیرم اما همه اینها باید در واقعیت اتفاق بیفتد نه آنکه وقتی با هند مذاکره می‌کنیم، بگوید من حاضر نیستم رقیب خود را (پاکستان) فاینانس کنم. شاید همه در مذاکره خوب حرف بزنند، ولی در عمل چیز دیگری اتفاق می‌افتد اینکه مراسم بگیریم و بگوییم صادرات گاز به اروپا آغاز شده راحت است، ولی باید در واقعیت اتفاق بیفتد.

همچنین زنگنه گفت: با سوآپ نفت خام و فرآورده‌های نفتی در شمال کشور موافقیم و آن را دنبال می‌کنیم.

منبع (+)