پترون- صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود اظهار کرده که کشورهای کم‌درآمد صادرکننده نفت بازندگان اصلی ۲۰۱۵م هستند.

براساس آخرین پژوهش‌های انجام‌شده صندوق بین‌المللی پول، کشورهای در حال‌توسعه‌ای که درآمد کمتری دارند در ۱۸ ماه گذشته بیشترین آسیب خارجی را دیده‌اند. البته در هر کشور میزان این تاثیر متفاوت است. 
همه ۶۰کشوری که به‌عنوان کشورهای کم‌درآمد در میان اعضای صندوق بین‌المللی پول تقسیم‌بندی شده‌اند، از ضعف اقتصاد جهانی آسیب دیده‌اند. در ۱۸ماه گذشته اصلی‌ترین عامل تاثیرگذار قیمت کالاها بوده است. 
براساس پژوهش صندوق بین‌المللی پول، کشورهایی که وابستگی زیادی به صادرات (به‌ویژه صادرات نفت) دارند از این مسئله آسیب دیده‌اند. 
این در حالی است که کشورهایی که در صادرات خود تنوع بیشتری دارند از کاهش قیمت سود برده‌اند و به رشد خود ادامه داده‌اند. 
در گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد کلان کشورهای کم‌درآمد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و چشم‌انداز کوتاه‌مدت آنها آمده است.

شان نولان نماینده موسسه تحقیقاتی در صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: «در حالی‌که ضعف اقتصاد جهانی به ویژه در زمینه کاهش قیمت کالا روی تمامی کشورهای کم‌درآمد تاثیر گذاشته اما آثار آن در کشورهای مختلف، تفاوت دارد. این تفاوت از سیاست‌های داخلی این کشورها ناشی می‌شود. » درواقع برخی سیاست‌ها به گونه‌ای بوده که کشورهایی موفق شده‌اند خود را با این شرایط وفق دهند. 
سخت‌ترین ضربه را کشورهای صادرکننده کالا و به طور خاص صادرکنندگان نفت متحمل شده‌اند. رشد اقتصادی آنها از متوسط ۷/۵درصد در سال ۲۰۱۴م به ۰/۳درصد در سال ۲۰۱۵ رسیده است. 
این پژوهش در نقاط مختلف آثار مختلفی را نشان می‌دهد. وقتی به کلمبیا، نیکاراگوئه و سنگال نگاه می‌کنید رشد و سود اقتصادی آنها را در این دوره مشاهده می‌کنید. 
این در حالی است که کشورهایی مثل نیجریه که وابستگی زیادی به صادرات نفت و قیمت کالا داشته‌اند بسیار متضرر شده‌اند. به این ترتیب کاهش قیمت کالا برندگان و بازندگانی داشته است. 
در این گزارش تاکید شده است که در ۲ سال گذشته آسیب‌پذیری اقتصادی کشورهای کم‌درآمد بیشتر شده است. حدود ۴۰درصد از این کشورها در حال حاضر بیشترین آسیب‌پذیری را دارند. نکته کلیدی نیز در این بین کاهش قیمت کالا بوده است. گزارش صندوق بین‌المللی پول همچنین تاکید کرده که کشورهای کم‌درآمد وابسته به صادرات باید تلاش کنند تا خود را با کاهش قیمت کالا وفق بدهند. 
پژوهش صندوق بین‌المللی پول، تغییر آب‌وهوایی را تهدیدی بزرگ برای کشورهای کم‌درآمد در درازمدت دانسته است. درنهایت این گزارش تاکید کرده کشورهای کم‌درآمد در حال توسعه که جریان سرمایه بالایی داشته‌اند، بیشتر آنها اقتصاد آزاد را انتخاب کرده‌اند.

منبع (+)