پترون، بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران در هم‌اندیشی با ۲۵ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس تعامل حداکثری با وزارت تعاون به عنوان دستگاه حاکمیتی بخش تعاون را در اولویت‌های برنامه های اتاق تعاون ذکر کرد.

وی در این نشست که با حضور تعداد زیادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دبیر کل و معاونت‌های اتاق تعاون برگزار شده بود، با اشاره به انتخابات اتاق تعاون در سال گذشته، گفت: انتخابات هیئت رئیسه اتاق تعاون بر اساس قانون جدید و بدون هیچ حاشیه‌ای برگزار و هیئت رئیسه جدید انتخاب شد.

وی افزود: اعضا هیئت رئیسه جدید از افراد باسابقه و با تجربه و هم جهت با هم هستند که بدون هیچ حاشیه‌ای فعالیت خود را آغاز کردند و تمام تلاش خود را در جهت تکالیف قانونی این بخش به کار گرفتند.

عبداللهی با اشاره به تعامل حداکثری اتاق تعاون با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: با این تعامل می‌توانیم مشکلات با وزارت را به حداقل برسانیم.

رئیس اتاق تعاون ایران اولین کار هیئت رئیسه اتاق تعاون را تدوین یک برنامه ۳ ساله به عنوان نقشه راه بخش و برای ارزیابی عملکرد هیئت رئیسه اعلام کرد.

وی گفت: بر اساس استراتژی‌ها، سیاست‌ها و راه‌کارهای بخش تعاون و اسناد بالادستی برای انسجام بخشی به فعالیت‌های اتاق اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی معتقد است که با اتحاد و انسجام هیئت رئیسه جدید و تصویب قانون تعاون، به شرایط بهتری برای بخش دست یابیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تصویب احکام دائمی، برنامه ششم و قانون بودجه در دستور کار مجلس قرار دارد، بیان داشت: در گزینه اول مواردی مربوط به بخش تعاون وجود دارد که احصا شده است و بخشی از آن به شرکت‌های بیمه ای تعاونی و خصوصی و نظام آماری ارتباط دارد و خواسته ما این است که به جای مرکز آمار، بانک مرکزی به عنوان مرکز ثبت آمار انتخاب شود.

عبداللهی در ادامه به مصوبات شورای گفت‌وگو اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که مصوبات این شورا در هیئت وزیران مطرح شود و اعضای این شورا در استانداری‌ها بتوانند حضور داشته باشند.

وی با اشاره به منابع درآمدی اتاق تعاون، افزود: اگر مانند اتاق بازرگانی که ۴ درهزار سود واحدهای خصوصی بازرگانی به اتاق بازرگانی تعلق دارد، ۴ در هزار سود واحدهای تعاونی نیز به اتاق تعاون تعلق یابد، شرایط بهتری رقم می‌خورد در حالی که برای اتاق تعاون وضعیت چندان مناسب نیست؛ چرا که تعاونی‌ها ماموریت کسب سود ندارند و با این رقم ها نمی‌توان اتاق را اداره کرد و از این رو با یک نسخه نمی‌توان اتاق تعاون و بازرگانی را اداره کرد.

وی در این زمنیه پیشنهاد داد: ۵ در هزار سود تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها به اتاق تعاون تعلق یابد.

رئیس اتاق تعاون ایران با انتقاد از اینکه نمایندگان اتاق تعاون و بازرگانی به عنوان عضو ناظر بدون حق رای در هیئت امنای صندوق توسعه ملی حضور دارند، تاکید کرد: باید بخش‌های غیر دولتی اقتصاد یعنی اتاق تعاون و اتاق بازرگانی در این صندوق دارای حق رای باشند.

وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه گفت: در ستاد تدوین این برنامه ۵۵ نفر عضو بودند و فقط ۲ نفر از بخش غیردولتی اقتصاد حضور داشتند و با وجود اکثریت اعضا از بخش دولتی، توجه چندانی به بخش غیر دولتی نشد و احکام برنامه ششم توسعه بدون توجه به این بخش جمع آوری شد.

عبداللهی با بیان اینکه باید به بخش تعاون و خصوصی در اقتصاد نقش‌های بیشتری داده شود، اظهار داشت: یکی از این مواردی که بخش تعاون و خصوصی می‌توانند نقش بیشتری داشته باشند، نظام پولی و بانکی کشور است.

این مقام مسئول اتاق تعاون ایران با اشاره به اینکه نظام اقتصادی ما بانک محور است، گفت: بهتر شدن شرایط در گرو دادن نقش‌های بیشتر به بخش غیر دولتی اقتصاد است.

وی بر حضور اتاق تعاون در شوراهای اقتصادی تاکید کرد و بیان داشت: اتاق تعاون با حضور،‌ عضویت در مجامع و شوراهای اقتصادی می‌تواند از منافع بخش غیر دولتی دفاع کند.

رئیس اتاق تعاون ایران با انتقاد از شرایطی که پرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای تعاون به وجود آورده، گفت: اکنون قانون مالیات بر ارزش افزوده درباره تعاونی‌ها اجرا می‌شود؛ در حالی که بخش‌های دیگر به علت عدم شفافیت این مالیات را پرداخت نمی‌کنند و این موضوع قدرت رقابت را تعاونی‌ها می‌گیرد و اگر قرار است اجرا شود، به نحوی باشد که همه پرداخت کنند نه فقط بخش تعاون؛ چرا که ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده تبعیض فاحشی است که به بخش تعاون تحمیل شده و موجب ورشکستگی فعالیت تعاونی‌ها می شود.

منبع (+)