معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افزایش ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران تا پایان سال آینده به ٧٠ میلیون تن و به ارزش ۲۷ میلیارد دلار بر اساس قیمت های سال ۱۳۹۰ خبر داد.

عباس شعری مقدم مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز یکشنبه در آیین افتتاح دوازدهمین همایش صنعت پتروشیمی ایران (IPF) با اشاره به افزایش ۴.۵ میلیون تنی ظرفیت پتروشیمی در سال جاری اظهار کرد: با بیان این که ایران با وجود تحریم های بین المللی تا پایان امسال ۴,۵ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی خود می افزاید، اظهار کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته ۴.۷ میلیون تن محصول پتروشیمی دیگر تا پایان سال آینده به ظرفیت پتروشیمی افزوده می شود.

وی با اشاره به جلوگیری از خام فروشی، تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی و تکمیل زنجیره ارزش افزوده با توسعه صنعت پتروشیمی، گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی حمایت می کند.

وی با اشاره به یاری رساندن NPC در تحلیل آینده بازار، اظهار کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی قوانین و مقررات دست و پاگیر را شناسایی کرده، درخواست اصلاح و ابطال آن را می دهد و در زمینه خدمات فنی، اقتصادی و حقوقی به سرمایه گذاران اطلاعات لازم را ارائه می کند. این شرکت سیاستگذار، ناظر و تنظیم کننده بازار پتروشیمی ایران است.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تاکید کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی موظف است که با کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی مشخص کند که کدام نقاط از کشور استعداد توسعه صنعت پتروشیمی را دارد. و در صورت لزوم با بخش خصوصی برای توسعه صنعت پتروشیمی در مناطق دور افتاده همکاری و سرمایه گذاری کند.

شعری مقدم با اشاره به ٢ هزار کیلومتر مرز آبی و خشکی، نیروی انسانی جوان، بازار ٧۵ میلیونی مصرف، حضور ایران در مرکز ثقل خاورمیانه و آسیای مرکزی و توان بالای مهندسی و ساخت از جمله مزایای سرمایه گذاری در ایران تصریح کرد: معافیتهای مالیاتی و مزایای دیگر در مناطق ویژه و آزاد ایران به جذابیتهای سرمایه گذاری در ایران افزوده است.

شعری مقدم با تاکید بر این که همه هیئت های خارجی، سرمایه گذاری خود را منوط به لغو تحریم ها می دانند، گفت: ایران با دارا بودن ١۵٨ میلیارد بشکه و ٣۴ تریلیون مترمکعب گاز در جایگاه نخست منابع هیدروکربوری در دنیا قرار دارد و سرمایه گذاران داخلی و خارجی باید بدانند ایران جدای داشتن ثبات و امنیت مزایای بسیار دیگری نیز دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تشکر از تلاشهای محمدحسن پیوندی، معاون خود برای برگزاری دوازدهمین همایش صنعت پتروشیمی ایران یادآور شد: ایشان به تازگی براساس رتبه بندی موسسه «ICIS» مقام بیستم را در میان ۴٠ شخصیت برتر صنعت پتروشیمی جهان کسب کرده است.

منبع (+)