پترون- دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نخستین سخنرانی بود که پس از افتتاحیه همایش پشت تریبون حضور یافت و درباره دوران پسا تحریم سخنرانی کرد.

  ظریف همایش IPF را گشایش دریچه‌ای تازه به روی صنعت پتروشیمی ایران نامید که زمینه سرمایه‌گذاری‌های خارجی را فراهم می‌کند. او که با تشویق نسبتا دنباله‌دار حضار در جایگاه سخنران قرار گرفت، آرزو دانستن آینده‌ای روشن برای پتروشیمی را روا ندانست و گفت: «ایران با اتکا به داشته‌های بومی خود می‌تواند یکی از بزرگترین صادرکنندگان منطقه و جهان باشد.» ظریف در ادامه افزود: «هم‌اکنون با وجود تمام تحریم‌های ناعادلانه‌ای که علیه کشو اعمال شده است، ایران دومین قدرت منطقه‌ای پتروشیمی محسوب می‌شود که ۲۵ درصد از محصولات پتروشیمی منطقه را تولید می‌کند. تحریم‌های «تحمیلی» متأسفانه آسیب‌هایی به نظام بانکی، مالی و صنایع وارد کرد و باتوجه به این‌که صنعت پتروشیمی از جمله اهداف اصلی در تحریم‌ها بود، این صنعت نیز آسیب و رنج زیادی را متحمل شد.» او با بیان این‌که در مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، یکی از نخستین دستور کارهای مذاره کنندگان رفع تحریم‌های صنعت پتروشیمی بود گفت که تحریم‌های صادرات پتروشیمی ایران در آذرماه ۱۳۹۲ و با توافق بر سر برنامه اقدام مشترک (برنامه توافق موقتی که در طول دو سال مذاکره، برخی از تحریم‌های ایران را موقتا لغو، امکان دسترسی به بخشی از منابع بلوکه شده مالی را ممکن و برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوقف کرد) لغو شد.

وزیر امور خارجه افزود: «با اجرای کامل برجام و رفع تمامی تحریم‌ها، امید این وجود دارد که به زودی موانع مالی، حمل و نقل و سرمایه‌گذاری رفع شود.» او تداوم ثبات سیاسی، مزیت‌های نسبی، موقعیت استرراتژیک و نیروی کار ایران را عواملی دانست که زمینه بسیار مناسبی برای جذب سرمایه‌های بین‌المللی ایجاد می‌کند. ظریف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برجام یک فرصت برای جهانی‌شدن است افزود: «حضور مؤثر در بازارهای بین‌المللی زمانی ممکن خواهد شد که در صنعت پتروشیمی داخلی فضای رقابتی ایجاد شود و این مهم ممکن نیست مگر این‌که توانمندی‌ها و دانش داخلی مورد شناسایی و ارزیابی قرار گیرد و هرجا کمبودی وجود داشت، از توانایی‌ها و ظریفیت‌های شرکت‌های خارجی بهره بگیریم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور برجام را فرصتی مناسب دانست که می‌تواند زمینه اجتناب از خام‌فروشی را ایجاد کند و تنها زمانی مؤثر خواهد بود که از فرصت‌های ایجاد شده بهره لازم گرفته شود. او وزارت تحت فرمان خود را در حال تلاش دائمی برای ایجاد زمینه‌های دیپلماتیک و بین‌المللی برای مذاکره و همکاری با طرف‌های خارجی توصیف کرد و راهکار استفاده از فرصت‌های دوران پسا تحریم را «همکاری تمامی دستگاه‌های کشور» دانست.

منبع (+)